S obzirom na to da meteorolozi za naredne dane prognoziraju stabilizaciju vremena, za očekivati je da se poplave počnu povlačiti.
Nakon toga je, kako kažu u Institutu za javno zdravstvo RS, potrebno sprovesti mjere sanacije objekata i područja koja su bila pod vodom.
Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju u IJZ, kaže da je, zbog mogućnosti miješanja sa kanalizacionom vodom, obavezno čišćenje i dezinfekcija zidova i podova prostorija u koje je dospjela poplavna voda.
– Treba baciti zagađene predmete i materijale koji se ne mogu očistiti i dezinfikovati. Odjeća i obuća mogu se očistiti i oprati, a dječje igračke oprati i dezinfikovati, ali najbolje bi ih bilo baciti. Takođe, treba baciti svu hranu koja je došla u direktan kontakt sa poplavnom vodom – naglašava Vukmirova.
Dodaje da od komunalnih preduzeća treba tražiti uslugu čišćenja oštećenih septičkih jama i ispiranje kanalizacionog sistema.
Takođe, ako je bunar bio poplavljen, voda u njemu može biti zdravstveno neispravna, jer je došlo do miješanja sa poplavnom vodom. Da bi se utvrdilo da li je bunarska voda ispravna za piće, potrebno ju je laboratorijski ispitati i obaviti asanaciju bunara, koja podrazumijeva dovođenje postojećih bunara u ispravno stanje, u tehničkom i higijenskom pogledu.
(Srpskainfo)