Wednesday, November 20, 2024

Šta je to pojefitinilo, a šta poskupjelo u BiH?

Cijene odjeće i obuće na tržištu Bosne i Hercegovine su čak 33,6 posto niže od prosječnih cijena iz 2015. godine.

Od toga je obuća, u januaru ove godine, bila jeftinija nego 2015. za 34,7 posto, a odjeća za 33,1 posto, piše BiznisInfo na osnovu podataka Agencije za statistiku BiH.

Na ovome se možemo zahvatliti velikom broju stranih modni marki koje su u posljednje vrijeme otvorile svoje radnje i u BiH, što je dovelo do velike konkurencije i borbe na tržištu.

Samo u posljednjoj godini cijene odjeće i obuće su pale za 11 posto.

S druge strane, od svih proizvoda je najviše poskupio duhan, koji je u januaru ove godine bio za 31,2 posto skuplji u odnosu na prosjek iz 2015. Podsjetimo da su prethodnih godina povećane akcize na duhanske proizvode.

Ukupno gledajući, cijene svih proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u januaru 2019. godine veće su za 1,2 posto nego 2015. godine, što znači da je život generalno “skuplji” nego prije četiri godine.

Hrana i bezalkoholna pića skuplji su za 1,1 posto u odnosu na 2015. Stanarina je poskupila za 13,1 posto, a električna energija, plin i drugi energenti za 9,8 posto.

Kućanski aparati su jeftiniji za 5,1 posto. Cijene telefonske i telefaks opreme niže su za 26,1 posto, a cijene komunikacija su smanjene za 3,5 posto.

S druge strane, zdravstvo je skuplje za 4,6 posto. Medicinski proizvodi, pomagala i oprema skuplji su za 8,2 posto, a bolničke usluge za 5,3 posto.

Cijene obrazovanja više su za 1,8 posto nego 2015.

Upotreba prevoznih sredstava skuplja je za 10,7 posto, dok je kupovina vozila jeftinija za 4 posto.

Izvor: RTV Slon

Povezane vijesti

Sud u Salcburgu donio prvu presudu: Korak bliže ka otklanjanju diskriminacije vozača iz BiH

Njihovo prisustvo u EU nije isto kao boravak koji se odnosi na privatne ili turističke svrhe.

U jednoj oblasti smo u vrhu svjetske liste, ali se time ne možemo hvaliti: Umjerena klima postaje ekstremna, a biće samo još gore

Foto: klix.ba

Uzmite samo posljedice ove godine: najtoplija zima u historiji (135 godina hidrometeoroloških mjerenja u BiH), apsolutni rekord za april (14. 4) i 33,3 stepena u Zenici, ljeto sa sva tri mjeseca rekordno topla, suša tokom ljeta i jeseni, potom poplave i najgore od svega 27 žrtava. Svima je jasno da su nekadašnji ekstremi postali nova klimatološka normala.

Popular Articles