Wednesday, November 20, 2024

Šta će biti sa pitkom vodom na području Kantona Sarajevo

 Foto: Jacek Dylag/Unsplash

Godinama je pitanje vodozaštitne zone u Kantonu Sarajevo goruće jer cijena može biti nestanak pitke vode za građane Sarajeva 

Na Skupštini Kantona Sarajevo zastupnici su jučer podržali Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja od Evropske banke za obnovu i razvoj za projekat tramvajska pruga Ilidža-Hrasnica u iznosu od 25 miliona eura. Iako je Nacrt privremene odluke o zaštiti izvorišta vode za piće “Sarajevsko polje” skinut sa dnevnog reda, izazvao je mnogo pažnje zastupnika, kao i prethodnih dana eko aktivista.

Godinama je pitanje vodozaštitne zone u Kantonu Sarajevo goruće jer cijena može biti nestanak pitke vode za građane Sarajeva.

BiH je peta zemlja u Evropi po bogatstvu vode, ali godinama su ispred toga interesi pojedinaca i građevinskih lobija. Upravo na ovo upozoravaju ekoativisti. Predloženim nacrtom se smanjuje vodozaštitna zona za dvije trećine, što bi značilo odlazak otpadnih voda direktno u izvorišta pitke vode sarajevskog polja, piše BHRT.

– Smanjenjem zaštitne zone naša voda će se trajno zagaditi i više nema načina da Sarajevo, ako ovo prođe, da sarajevo više ikada ima čistu vodu iz vodovoda – rekao je Anes Podić, aktivista Udruženja „EKO akcija“.

Dodatno unaprijediti

Emina Veljović, izvršna direktorica Udruženja Aarhaus centra je također iznijela stav svog udruženja.

– Preporuke mog udruženja i udruženja drugih eko ativista jeste da se ovaj nacrt treba dodatno unaprijediti sa prijelozima struke pa onda tek izglasati i pustiti u javnu raspravu – kaže Veljović.

Prethodna odluka iz 1987. godine prestala je važiti donošenjem federalnog Pravilnika iz 2012,, i potrebno je novo rješenje stručnjaka. Zastupnici kažu da nisu dobili uvid u elaborat na osnovu kojeg bi zaključili o kakvom nacrtu se radi i nedostaje mišljenje struke. Vladajući insistiraju da Kanton Sarajevo u ovoj odluci jasno propiše na koji način se to zemljište koristi, jer 55 posto općine Ilidža obuhvata vodozaštitnu zonu.

Predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić je naveo primjere apsurda.

– Imamo nekoliko apsurda gdje na liniji razgraničenja sa Istočnim Sarajevom samo cesta dijeli industrijsku zonu koja se pravi u Istočnom Sarajevu, a preko ceste u Federaciji mi taj dio smatramo vodozaštitnom zonom – kazao je Okerić.

– I sam ne msilim da je ovaj nacrt nešto što bi trebalo sutra usvojiti u ovom tekstu kao odluku ali mislim da treba pustiti nacrt u proceduru da bi se kroz javnu raspravu on promijenio na bolje i kao takav usvojio – kazao je Samir Avdić, zastupnik SDP-a u Skupštini KS.

Lobiranje zastupnika

Suština nacrta je promijeniti vodozaštitne zone i na taj način pogodovati građevinskim lobijima, stav je opozicije. Ovakav nacrt je opasan i poguban i zato kažu nije bilo potrebne većine.

Haris Zahiragić (SDA) je istakao da su postojala i određena lobiranja prije jučerašnje sjednice.

– Nije mogao dobiti podršku većine, ima neformalna grupa nas koji smo posljednih dana vrlo aktivni u lobiranju zastupnika da ne podrže čak ni nacrt ovakve odluke i s ponosom ističem da smo uspjeli – rekao je.

Zastupnik DF-a u Skupštini KS Albin Zuhrić je kazao da bi kvadrat stana mogao biti 10.000 KM ukoliko se ne bude gradilo, ali smatra da to ne treba raditi na mjestima gdje većina grada crpi vodu.

I zbog svega udruženja apeluju vlastima, ovakva odluka nudi mogućnost izrade regulacionih planova i građevinskih dozvola i gradnju na sada zabranjenom zemljištu od preko 200 hektara zemljišta. Ali, sve to bez izvora pitke vode.

 

Povezane vijesti

Klimatske promjene ugrožavaju pitku vodu Evropljana

Foto: Impuls

Samo trećina površinskih voda u dobrom su ili vrlo dobrom ekološkom stanju.

Kanton Sarajevo – I ove godine besplatni preventivni pregledi, uvrštena dva nova

Foto: Pixabay

Skrining program za karcinom grlića materice predviđen je za žene od 30 do 64 godine, za karcinom dojke za osobe od 45 do 69 godina, a za karcinom debelog crijeva od 50 do 74 godine.

Popular Articles