Foto: Impuls
Vode u gradskom vodovodu u Srebrenici jedan dan nema od 18.00 do 06.00 sati, a drugi dan od 14.00-06.00, i tako naizmjenično. Danas su građane vodom počele snabdijevati i dvije cisterne, iz Vatrogasnog društva i komunalnog preduzeća.
“Restrikcije smo morali uvesti i one će vjerovatno trajati do kraja avgusta, jer dotok vode na izvorištu Jadra je veoma mali i nedovoljan je za kontinuirano snabdijevanje stanovništva vodom”, kaže za N1 Biljana Kandić v.d. direktora Komunalnog preduzeća “Polet” u Srebrenici.
Na naše pitanje da li se moglo nešto uraditi da do ovog ne dođe, Kandić nam je rekla da su oni u komunalnom preduzeću uradili sve što je bilo u njihovoj moći, ali da dugoročno rješenje se moralo tražiti mnogo ranije i problem rješavati te da je posljednji sastanak na tu temu sa stručnim ljudima održan prije godinu ipo dana i da se do danas konkretno ništa nije radilo.
“Mi smo stalno prisutni na vodozahvatu, pratimo situaciju i u skladu sa tim reagujemo, jednoistavno vode nema dovoljno. Voda koju mi iz naše filter stanice šaljemo u vodovod je ispravna po svim analizama, ali kako je dosta dijelova vodovodne mreže dotrajalo i oštećeno i zbog čestih obustava sugerisali smo stanovništvu da ipak ne piju vodu iz vodovoda”, kaže direktorica Kandić.
Na našu konstataciju da se u zoni vodotoka rijeke Jadar šuma siječe i da je tako sve manje vode Biljana Kandić nam je rekla taj problem nije u njihovoj nadležnosti, ali da je tačno da šumsko gazdinstvo Drina prema svom planu trenutno na tri mjesta u zoni vodozahvata siječe šumu i da su oni u kontaktu sa njima i da su dobili uvjeravanja kako je tu sve regularno.
Da li će, kada i kako biti riješen problem snabdijevanja Srebrenice pitkom vodom nikom nije poznato.
Poznato je samo da je u posljednjih 8 godina opština Srebrenica u dva navrata se kreditno zadužila u iznosu od po 2,5 miliona maraka i da je u tim sredstvima planirano oko 100 000 maraka za vodosnabdijevanje Srebrenice i Skelana.
“Trenutno sa opštinom radimo na rekonstrukciji filtera koja bi trebala da se uradi u narednih mjesec dana što rezultirati time da voda bude još bolje prečišćena i tako bude kvalitenija, ali naravno to neće povećati količine vode u vodovodnoj mreži”, kazala je Kandićeva.
Srebrenica je do pred rat 1992. godine imala 2 vodovoda. Stari koji je vodu iz Pusmulićke rijeke vodio do filter stanice odakle je kroz tunel u brdu Bojna stizala u gradski vodovod. Novi, tada savremen vodovod je na izvorištu rijeke Jadar imao vodozahvat, odakle je voda punila bazen iz kojeg je stizala u tzv fabriku vode gdje je filtrirana i cjevovodom stizala do Srebrenice i dalje do Potočara.
Danas “Stari vodovod” nije u funkciji iako je gotovo tokom cijelog rata snabdijevao tada prenaseljenu Srebenicu, jer novi vodovod je bio prekinut na početku rata i osposobljen tek po završetu.
I ranijih godina, nakon rata je znalo biti štednje pa i restrikcija u ljetnim mjesecima, ali ovako drastičnih nije bilo iako u današnjoj Srebrenici živi svega nekoliko stotina ljudi po nekim procjenama, jer zvaničnih podataka nema, što je najmanji broj stanovnika od 90-ih godina kada je ovdje živjelo 7 do 10 000 ljudi, a tokom rata još i nekoliko desetina hiljada izbjeglica.
N1