Subota, 21 Decembra, 2024

Španski biskupi uputili izvinjenje nakon izvještaja o 200.000 seksualno zlostavljanih maloljetnika

Foto: Fena

Španski biskupi uputili su izvinjenje nakon izvještaja u kojem se procjenjuje da je više od 200.000 maloljetnika seksualno zlostavljano od strane rimokatoličkog svećenstva u zemlji od 1940. godine, prenosi AFP.

Tačan broj žrtava zlostavljanja
Međutim, Španska biskupska konferencija je saopćila da brojke koje se spominju u izvještaju nezavisne komisije “ne odgovaraju istini”.

Dokument koji je objavljen u petak ne navodi konkretan broj žrtava zlostavljanja, ali navodi da je anketa u kojoj je učestvovalo više od 8.000 ljudi pokazala da je 0,6 posto odrasle populacije Španije reklo da je pretrpjelo seksualno zlostavljanje od strane sveštenstva kada su bili djeca. Sa populacijom od oko 39 miliona ljudi, to bi činilo oko 230.000 žrtava.

U saopćenju objavljenom nakon vanredne skupštine održane radi ocjene izvještaja, na konferenciji je navedeno:

Upućeno izvinjenje
– Prisutni biskupi su izrazili bol zbog štete koju su neki članovi Crkve nanijeli seksualnim zlostavljanjem i ponovili svoj zahtjev za oprost od žrtava.

Zloupotrebe počinjene u Crkvi bole. Iznenađujuća je i ekstrapolacija napravljena od podataka dobijenih u anketi priloženoj uz izvještaj – navodi se se.

– Oni ne odgovaraju istini niti predstavljaju grupu svećenika i vjernika koji rade lojalno i predano svojim životom u službi kraljevstva – dodaje se.

Agencije

Povezane vijesti

Kad otac, majka i društvo stanu na stranu silovatelja

Foto: Lepa Mlađenović

Kako je moguće da seksualno zlostavljanje djeteta može biti tema koja ne interesuje roditelje, ali ni rođake, ni prijatelje, bilo koga, jednom kad saznaju za zločin? Kako je moguće da smo napravili društva u kojima odrasli kada saznaju za jedan od najgnusnijih zločina protiv djeteta zatvaraju oči i uši pred istim?

Seksualna ucjena u BiH: “Treba vama muškarac da pokaže šta je moć”

Ilustracija: D.B./ Fokus.ba

Nepisano pravilo je da se o seksualnom uznemiravanju i seksualnoj ucjeni uglavnom ne priča. Još rjeđe, skoro nikako, žene počinitelje prijavljuju policiji ili pravosuđu – što zbog straha od stigmatizacije, što zbog nepovjerenja u sistem koji ih treba zaštiti.

Popular Articles