Wednesday, November 20, 2024

Sječa: Ko krade državnu šumu?

Panjevi bez čekića, gola sječa i šumski putevi bez ikakvog reda u banjalučkom naselju Bronzani Majdan dokaz su da se šuma krade na svakom koraku. Iako iz “Šuma Srpske” tvrde da njihovi radnici ne učestvuju u tome, konkretno u krađi na području Bronzanog Majdana. Mještani koji su nam se obratili tvrde da je upravo suprotno.

Državna šuma se krade nemilice. Tako tvrdi Rajko Šteković, koji kaže da su šumokradice 7 kubika trupaca lagerovali na njegovom posjedu u Bronzanom Majdanu pored Banjaluke. Šteković tvrdi da šumu kradu radnici „Šuma Republike Srpske“, a da njega optužuju za šumsku krađu.

Šteković je krađu šume prijavio i Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, ali i „Šumama Srpske“. On navodi da su na teren izlazili interni inspektori „Šuma Srpske“, ali i inspektori Inspektorata RS. Dolazila je i policija, ali efekata kontrole nema.

Uprkos ovim tvrdnjama, iz „Šuma Srpske“ odgovaraju da je na području Šumskog gazdinstva Banjaluka, u čijem sastavu je i revir u Bronzanom Majdanu, tokom prošle godine registrovano samo 12 šumskih krađa.

Iz Inspektorata Republike Srpske potvrdili su da su im iz Okružnog javnog tužilašva tražili podatke o inspekcijama na području Šumskog gazdinstva „Banja Luka“, odnosno lokaliteta Bronzani Majdan. 

Dragan Berić, penzionisani šumski tehničar, objašnjava da su čuvari šuma nekada bili najpošteniji ljudi. U trenutku hvatanja šumokradica imali su čak i mandat da pišu i naplaćuju kazne na licu mjesta, kaže Berić. Danas se druga i treća klasa drveta prodaje kao ogrevno drvo, što je pogubno za ovo područje, pojašnjava Berić.

Da bi se na ovaj način radilo i kontrolisala sječa šume, neophodno je da se red uspostavi u vrhu „Šuma Srpske“, poručuje Dragan Berić.

Bez obzira na zvanične tvrdnje iz „Šuma Srpske“ i Tužilaštva, situacija na terenu kazuje suprotno. U Odjeljenju br. 40 kroz 1, u šumi Milosavka – šumski nered, granje, ovršice i trupci na koje je neko namjerno zaboravio, panjevi bez čekića, primjeri gole sječe i šumskih puteva bez ikakvog reda. O krajnjoj nebrizi naših šumara svjedoče i ogromne količine ogrevnog drveta, koje su ostavljene u šumi da trunu, dok se ogrevno drvo za banjalučku „Eko-toplanu“ uvozilo iz inostranstva.

(BN TV)

Povezane vijesti

Minimalac u RS-u – poligon za sukob sindikata i poslodavaca

Foto: Impuls

Prava radnika kao poligon za obračun najmanje dvije strane. Iz primjera u primjer. Sindikati i poslovna zajednica RS-a mjesecima ne mogu da nađu zajednički jezik o minimalnoj plati za narednu godinu. Sindikat traži povećanje minimalca za 150 maraka, poslodavci odlučno - za to nema osnova. Ekonomski parametri inače odavno su u padu. A vlast za sada ne otkriva mnogo. Presjeći će kažu, ako dogovora ubrzo ne bude.

Očekuje li Republiku Srpsku još jedna aribitraža?

Izgradnja solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni mogla bi, umjesto da napuni budžet Srpske, da ga baci u dodatni minus. Prema informacijama u javnosti, ministar Petar Đokić potpisao je već ugovor sa jednim konzorcijumom, iako postoji tužba drugog konzorcijuma zbog nezakonitog dodjeljivanja koncesije. Zbog nepoštovanja procedure, Republika Srpska bi mogla da ostane bez posla ukupne vrijednosti 158 miliona maraka, i još i plati odštetu.

Popular Articles