Sjedinjene Američke Države, najveći donator Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), protive se prijedlozima da ta organizacija bude nezavisnija, prenosi agencija Beta.
U prijedlogu koji je ranije uputila radna grupa WHO-a za održivo finansiranje, države članice pozivaju se da postepeno povećavaju obavezne donacije do 2024. godine kako bi njihov novac činio polovinu budžeta organizacije, za razliku od sadašnjih 20 posto.
Plan je dio šireg reformskog procesa podstaknutog pandemijom COVID-19, koja je ukazala na ograničenja moći WHO-a da na krize reagira ranije.
Pitanje finansiranja
Pristalice reformi navode da trenutno oslanjanje na dobrovoljno finansiranje iz država članica i dobrotvornih organizacija kao što je Fondacija Billa i Melinde Gates primorava WHO da se fokusira na prioritete koje su postavili finansijeri i ograničava kritiku članica.
Međutim, SAD se protivi reformi izražavajući zabrinutost zbog sposobnosti WHO-a da se suoči sa budućim prijetnjama, uključujući prijetnje iz Kine, rekli su agenciji Reuters zvaničnici koji učestvuju u pregovorima.
Washington se zalaže za stvaranje posebnog fonda koji bi direktno kontrolirali donatori, a iz kojeg bi se finansirala prevencija i kontrola vanrednih zdravstvenih stanja.
Izvor: Agencije