Foto: Direktno
Sud Bosne i Hercegovine donio je privremenu mjeru kojom je bh. entitetu Republika Srpska zabranio investicione radove i krčenje šume na lokaciji Vučiji most, na području planine Jahorina, javlja Radio Sloodna Evropa.
Rješenje je doneseno 30. decembra prošle godine, na prijedlog Pravobranilaštva BiH kao zakonskog zastupnika Bosne i Hercegovine, potvrđeno je danas iz Suda za Radio Slobodna Evropa.
Nepravosnažnim rješenjem se, kako je navedeno, privremeno zabranjuju investicioni radovi i krčenje šume na lokaciji Vučiji most, u skladu sa regulacionim planom posebnog područja Jahorina na lokaciji Vučiji most.
Kako je rečeno, mjera se odnosi na zemljište obuhvaćeno odlukom Vlade RS-a o prodaji, javnim nadmetanjem, zemljišta u okviru posebnog područja Jahorina.
Privremena mjera Suda BiH ostat će na snazi do pravosnažnog okončanja parničnog postupka po tužbi Pravobralištva BiH.
Vlada RS prodala je početkom prošle godine 56,4 hiljada kvadratnih metara zemljišta na Jahorini, za oko 21 milion eura.
Prodaju ovog državnog zemljišta poništio je 11. jula 2024. Ustavni sud BiH, naloživši Vladi RS da poništi sve aktivnosti u vezi s prodajom tog zemljišta.
Ustavni sud BiH naglasio je da se u ovom slučaju radi o državnoj imovini koja je pod zabranom raspolaganja i da entiteti nisu nadležni “na bilo koji način” raspolagati tom imovinom.
No, unatoč tome zemljište je uknjiženo u vlasništvo kupca, odnosno privatnu kompaniju “Drvo-Export” iz Teslića.
Ustavni sud BiH je 14. novembra objavio da Vlada RS i njeni predstavnici nisu proveli odluku kojom je prodaja na Jahorini proglašena neustavnom, o čemu je obaviješteno Tužilaštvo BiH.
Državnom imovinom u BiH zabranjeno je raspolagati od 2005. godine, kada je tadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown nametnuo Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom.
Ovaj zakon na snazi je dok domaće vlasti ne usvoje novi zakon kojim će riješiti pitanje raspodjele državne imovine, ali do danas o tome nema političkog dogovora.
Unatoč zakonskoj zabrani, vlast u RS-u godinama prodaje državnu imovinu tvrdeći da je ona vlasništvo tog entiteta.
N1