U Banjaluci pokrenuta je inicijativa u vezi izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti, a koja se tiče statusa roditelj-njegovatelj.
Ovu inicijativu pokrenulo je udruženje roditelja “Glas tišine ” iz Banja Luke i udruženje za pomoć MNRL Gradiška.
“S obzirom na sadašnja zakonska rješenja kojima su ograničena prava roditelja njegovatelja i činjenica da pojedina zakonska rješenja diskriminišu prava djece/lica sa invaliditetom a koja trebaju 24h brigu njegu drugog lica, pokrenuta je ova inicijativa s ciljem izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti u dijelu koji se odnosi na status roditelja-njegovatelja”, navodi se u saopštenju udruženja.
U protekle tri godine sve više majki djece sa smetnjama u razvoju gubi pravo na naknadu roditelj-njegovatelj. Majke ostaju bez ovog prava jer im djeca pohađaju školu ili su korisnici dnevnih centara. Majke ne gube ovo pravo isključivo što im djeca idu u školi ili u dnevne centre, već što im na nalazu komisije Centra za socijalni rad piše privremeno oštećenje.
To podrazumijeva da djetetu nije potrebna cijelodnevna briga i njega drugog lica iako većina te djece ima 100% tjelesnu oštećenost i potpuno su zavisna od brige i njege drugog lica.
“Roditeljima se pravo status roditelja-njegovatelja ukida jer im djeca pohađaju školu ili su korisnici dnevnog centra. Dijete ako boravi i sat vremena u školi ili dnevnom centru roditelj gubi ovo pravo, a ostalih 23 časa boravi u kući. Mi ne možemo da se zaposlimo jer smo uz njih 24h dnevno. Prvi korak koji namjeravamo preduzeti u saradnji sa advokatom je predložiti izmjene zakona o dječjoj zaštiti koja se odnosi na status roditelja-njegovatelja. Predložene izmjene i dopune bi putem peticije uputili Narodnoj Skupštini Republike Srpske”, navodi Valentina Stojić, predsjednica udruženja roditelja “Glas tišine”.
Ona dodaje da su njihovi zahtijevi da svi roditelji čija djeca imaju 100%tjelesno oštećenje ostvaruju pravo roditelj-njegovatelj, iako su im djeca korisnici dnevnih centara Ili su uključena u obrazovni sistem.
“Djeca sa smetnjama su nesamostalna za život i moraju biti pod nadzorom 24h u danu, što podrazumijeva da majke teško mogu da ostvare radni odnos. Tražimo i da roditeljima budu uplaćeni doprinosi. Takođe, da se zakonskim rješenjem izbriše granica od 30 godina starosti djeteta, za roditelja njegovatelja, te da naknada bude trajna”, dodaje Stojić.
Udruzenje roditelja “Glas tišine” je u avgustu prošle godine podnijelo žalbu instituciji ombudsmena Bosne i Hercegovine.
Iz ombudsmena napominju da su u poslednjih mjeseci zaprimili više žalbi koji se mogu dovesti u vezi sa ostvarivanjem prava roditelja-njegovatelja.