Wednesday, November 20, 2024

Reporteri bez granica: Po slobodi medija BiH vodeća na Balkanu

Izvještaj govori o napadima, ubistvima ili hapšenjima novinara, kao i pritiscima protiv slobode medija u 180 zemalja svijeta.

Reporteri bez granica (RSF), organizacija sa sjedištem u Parizu koja zagovara slobodu medija, objavila je ovogodišnji svjetski Indeks slobode medija prema kojem je Bosna i Hercegovina na 58. mjestu, što predstavlja napredak u odnosu na prošlu godinu od pet mjesta.

Bosna i Hercegovina rangirana je bolje na ovoj listi od Hrvatske koja je na 59. mjestu, ali i značajno bolja od Sjeverne Makedonije koja je na 92. mjestu, Srbije koja je mjesto iza, no i od ostalih zemalja balkanske regije.

Crna Gora je na 105. mjestu, dok je Albanija na 84. mjestu po svjetskom Indeksu slobode medija koji objedinjava izvještaj za 180 zemalja, prenosi Fena.

Od bivših jugoslovenskih republika, Slovenija najbolje kotira i nalazi se na 32. mjestu

Zemlje Skandinavije najbolje rangirane

Vodeće zemlje po slobodi medija su Norveška, Finska i Danska, a na začelju su Eritreja, Turkmenistan i kao posljednja Sjeverna Koreja.

Gledajući po regijama, Evropa se drži najbolje sa sedam zemalja u prvih deset koje bilježe najveću slobodu medija.

Bliski istok i sjeverna Afrika ostaju najopasnije regije za rad novinara, prenosi Hina.

Na Svjetski dan slobode medija RSF objavljuje rang listu slobode medija u svijetu. Prvi put je objavljena 2002. godine, a napravljena je na temelju upitnika na kojeg odgovoraju ispitanici partnerskih organizacija širom svijeta.

Izvještaj govori o napadima, ubistvima ili hapšenjima novinara kao i pritiscima protiv slobode medija u 180 zemalja svijeta.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Reporteri bez granica otkrili kako je uticajni medijski konglomerat Vivendi organizovao kampanju dezinformacija protiv njih

Sve neobično podseća na Srbiju: Jedan od najvećih francuskih medijskih konglomerata, u čijem je vlasništvu i TV kanal CNews, poznat po promociji ekstremnih desničarskih stavova, stvorio je lažne sajtove i pokrenuo kampanju dezinformacija protiv Reportera bez granica

Istina kao imperativ društvene odgovornosti – Film The Post

Foto: Amblin/ Screenshot

Kroz dugu istoriju čovečanstva, mnogi narodi su se okretali svojim vladarima, vlastima i drugim liderima za prosperitet i vođstvo – kako kroz teška, tako i kroz mirna vremena. Ali šta se desi kada se to delikatno poverenje između ljudi i lidera razbije u paramparčad? Da li se razotkrivanje istine o onima koji su se zakleli da će učiniti sve za dobrobit naroda smatra našom društvenom odgovornošću ili je to samo korak ka širenju panike među masama i ka slabljenju državnog ugleda i stabilnosti? Ovim pitanjima, ali i mnogim drugim, bavi se Stiven Spilberg u svom oskarovskom filmu The Post.

Popular Articles