Srijeda, 1 Januara, 2025

Radnicima u proizvodnji namještaja prijete otkazi

Foto: Nezavisne

Pad potražnje te globalna kriza uticali su ove godine na smanjen obim poslovanja firmi koje se bave proizvodnjom namještaja, saglasni su predstavnici ove industrije te ističu da strahuju da će u narednom periodu zbog veoma loše situacije doći do otpuštanja radnika.

Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Republike Srpske, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je situacija u ovoj industriji veoma loša.

“Ono što nas zabrinjava jeste to da prognoze za naredni period nisu dobre, te su najoptimističnije priče da bi se negdje od polovine iduće godine moglo očekivati neko poboljšanje, ali to smo pričali i prošle godine, pa se nije desilo”, kazao je Andrić.

Kako je rekao, pretpostavka je da će i sljedeća godina biti veoma loša, te ističe da su privrednici iz ove oblasti u strahu da ne bude gora od ove.

“Sa početkom sukoba u Ukrajini, ali i zbog sukoba na Bliskom istoku, došlo je do globalnih poremećaja, gdje se sve to prelilo na naše tržište”, kazao je Andrić i istakao da je pritisak od inostranih partnera na domaće privrednike da smanjuju cijene svojih proizvoda.

“Koliko je loše stanje, govori i podatak da je u ovoj godini oko 20 procenata smanjen broj zaposlenih u toj industriji tako da je sigurno bilo otpuštanja radnika”, kazao je Andrić i istakao da strahuje da će doći do još otkaza.

Janko Petrović, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, koji je ujedno i vlasnik kompanije “Petroprojekt” iz Bratunca, kazao je da u Srpskoj, što se tiče ove privredne grane, nema napretka.

“Idemo u pravcu veoma loše priče. Uglavnom se radi o namještaju za široku potrošnju. On je doživio potpuni fijasko, dok se luksuzniji namještaj još traži”, kazao je Petrović za “Nezavisne novine” i istakao da kupaca za skupi namještaj i za dalje ima.

“Budući da su najave da će u narednoj godini doći do rasta minimalne plate, do rasta cijene struje, ali i do rasta cijena repromaterijala, nama je dovoljno da nam dignu cijene za pet odsto da bude previše da ne možemo poslovati kako treba”, kazao je Petrović.

Ističe da je kompletna drvna industrija na koljenima.

“Pa je tako jedna trećina preduzeća već zatvorila svoje pogone, jedna trećina najavljuje da će oko Nove godine prestati da radi i jedna trećina će vjerovatno ostati da radi”, kazao je Petrović.

Darko Partalo, direktor kompanije “Drvoprodex” Banjaluka, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je situacija u ovoj privrednoj grani na veoma niskom nivou.

“Potražnja se ne povećava, cijene ne rastu. Borimo se za svakog kupca, pokušavamo da preživimo”, kazao je Partalo i dodao da u narednoj godini ne očekuju bolju situaciju.

“Nadamo se da iduća godina neće biti gora, ali sve to direktno zavisi od ishoda sukoba u Ukrajini, da li će on ići ka eskalaciji ili ka miru”, kazao je Partalo i istakao da u njegovoj firmi nisu otpuštali radnike.

Da je situacija u ovoj privrednoj grani izuzetno teška, govore i podaci Uprave za indirektno oporezivanje da je došlo do pada izvoza za skoro 70 miliona KM.

“Za deset mjeseci ove godine izvezeno je 112.041.917 kilograma namještaja u ukupnoj vrijednosti od 909.108.009 KM, dok je lani u istom periodu izvezeno 120.867.774 kilograma namještaja u vrijednosti od 978.743.525 KM.

Nezavisne

Povezane vijesti

Crna Gora i BiH imaju najveći rast minimalne plaće u regionu

Foto: D. Božić Minimalna plaća u bosanskohercegovačkom entitetu Federacija Bosne i Hercegovine od 2025. godine bit će povećana za 381 konvertibilnu marku, čime će minimalac...

Privreda nema razloga za optimizam ni u 2025. godini

Foto: Srna Poslovni rezultati domaće privrede u 2024. pokazuju da je godina bila teža i izazovnija nego lani, a sudeći prema prognozama iduća bi mogla...

Popular Articles