Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Predmet Pravda na čekanju već 22 mjeseca

Alija Delimustafić je u pritvoru skoro tri godine, a o puštanju uz kauciju Vrhovni sud FBiH se još nije očitovao

Slučaj Pravda, u kojem je prvooptuženi ratni ministar policije Alija Delimustafić, do sada je neviđen u bh. pravosuđu. Suđenje u ovom predmetu već 22 mjeseca čeka početak. Optužnica, za koju su tužitelji procijenili da će se čitati minimum pet sati, nikada nije pročitana niti je poznato kada će se to desiti.

Kaucija i pritvor

Podsjetimo, optužnica je potvrđena u oktobru 2017. i obuhvatala je 38 optuženih i osam firmi. Izjašnjenje o krivnji je bilo u januaru 2018, dok je u maju održana statusna konferencija. U međuvremenu je zakazano 17 ročišta, ali je svako odgođeno, jer se uvijek neko od optuženih ne pojavi. Inače, zakon nalaže da glavni pretres mora početi u roku od 60 dana od dana kada se posljednji optuženi izjasnio o krivnji.

“Veliki je broj optuženih i neke situacije se ne mogu predvidjeti. Ne trebaju nam predmeti sa ovolikim brojem optuženih. Šta će tek biti kada počne Zadruga”, pitaju se u pravosudnoj zajednici.

Na posljednjem ročištu 17. jula na poziv Kantonalnog suda u Sarajevu nisu se odazvali Izet Musić i Enver Delimustafić, pa je sudija Igor Todorović naredio njihovo privođenje. Za Musića se utvrdilo da se nalazi na Neurologiji KCUS-a, te je ročište prolongirano za 23. august.

Isti dan, Kantonalni sud ponovo je prihvatio prijedlog odbrane prvooptuženog Delimustafića da mu se odredi kaucija od milion maraka da bi se branio sa slobode, uz mjere zabrane. Tužilaštvo KS-a se žalilo, kao i prethodna tri puta, ali se na odluku Vrhovnog suda FBiH još čeka.

Samo dva dana prije ove odluke Kantonalnog suda u Sarajevu, isti sud je donio rješenje kojim je Delimustafiću produžen pritvor za još dva mjeseca, na šta se žalila njegova odbrana, ali je ta žalba odbijena.

Inače, na ime kaucije založena su tri stana u Kranjčevićevoj ulici, od kojih su dva u vlasništvu Alijinog brata Enesa, a jedan njegovog brata Mirsada, te poslovni prostor njegovog brata Hajrudina u Ferhadiji.

Odlukom Suda o određivanju jamstva i mjere zabrane navedeno je da će se u slučaju da se Alija Delimustafić ne odazove na pozive suda ili pobjegne, založene nekretnine prodati a novac prebaciti u budžet FBiH.

Građani plaćaju

Do sada su iz predmeta Pravda razdvojeni postupci protiv Vojka, Dušanke, Dobre i Ratka Đokića, a Sudu je trebalo nekoliko mjeseci da utvrdi kako optuženi ne čuju dobro i da su im potrebna slušna pomagala. U međuvremenu je razdvojen postupak i protiv Abida Hodžića, Arifa Ibrahimovića, Mirele Lončar i firme Minasco i njima je suđenje počelo 19. jula.

Još ranije su, što se spominje u posljednjem izvještaju Misije OSCE-a u BiH, sporazume o priznanju krivnje sklopili (na osnovu toga su i osuđeni, op.a.) Nihad Druškić, Hamdo Spahić, Samir Muslić i Sejda Filipović.

S obzirom na to da je veći broj advokata u Pravdi po službenoj dužnosti, ovaj predmet je do sada građane koštao oko 300.000 KM.

(Oslobođenje)

Povezane vijesti

Za “slučajni ekocid” umjesto krivične, namjerno samo prekršajne kazne

Foto: antikorupcija.info Eko aktivisti iz udruženja, koje su članice EKO mreže BiH, kažu da nisu iznenađeni i da su, i kada su podnesene krivične prijave,...

Na drugostepenu sudsku odluku čeka se pet godina

Foto:  Nezavisne

Na drugostepenu sudsku odluku u parničnim postupcima u BiH čeka se i po pet godina, potvrđeno je juče iz Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH.

Popular Articles