Foto: Visoko.co.ba
Rijeka Bosna u Doboju jutros je u porastu i zaplavila je priobalno zemljište, ali drugih opasnosti nema, rekao je načelnik gradske Službe za civilnu zaštitu Jugoslav Stevanović.
Stevanović je rekao da problem stvaraju začepljeni oborinski kanali zbog čega dolazi do zadržavanja vode u podvožnjacima Potočari, Paklenica i Ševarlije.
Vodostaj rijeke Bosne u 6.30 u Doboju je iznosio 388 centimetara i za 88 centimetara je iznad kote redovne odbrane od poplave, podaci su Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Vodostaj Bosne juče u 21 čas iznosio je 346 cm.
Stevanović je istakao da su sve ekipe na terenu i da prate situaciju koja nije alarmantna.
Visina kote redovne odbrane od poplava u Doboju iznosi 300 centimetara, a vanredne 450 centimetara.
Prema protokolu postupanja na visini od 480 centimetara mobilišu se privredna društva sa kojima ima Grad ima ugovor, na 530 centimetara mobilišu se građani i povjerenici, na 550 centimetara gradonačelnik proglašava vanrednu situaciju i stanje elementarne nepogode.
U pojedinim banjalučkim naseljima kritično
U banjalučkom naselju Priječani više domaćinstava odsječeno od grada, a saobraćaj je zatvoren preko Trnskog mosta.
Ulice u Lazarevu su poplavljene zbog čega je saobraćaj otežan.
Situacija je kritična i u Priječanima. Zbog porasta vodostaja zatvoren je saobraćaj preko Trnskog mosta, a na glavnoj saobraćajnici koji spaja Priječane sa Banjalukom došlo je do odrona, izjavio je predsjednik Mjesne zajednice Priječani David Ponorac.
I mještani dva domaćinstva u banjalučkom naselju Zalužani proveli su besanu noć zbog izlivanja bujične rijeke Dragočajke.
Situacija postaje sve kritičnija i u Dervišima, u kojima je rječica Široka poplavila voćnjake i njive, a voda već prijeti i kućama.
Brojne ulice u Banjaluci su pod vodom, koja se izlila i preko trotoara, pa se njima ne može proći.
Prema podacima automatske hidrološke stanice Banjaluka-Vrbas, sinoć u 19.30 časova nivo Vrbasa je bio 323 centimetra, a Delibašino selo Vrbas 396 centimetara, gdje je kota vanredne odbrane od poplava 370 centimetara.
U Laktašima proglašena vanredna situacija
U ovom gradu proglašena vanredna situacija zbog nestabilnog vremena, obilnih padavina i izlivanja rijeka. Dio stanovništva je evakuisan, a komunalna preduzeća razvoze kamione sa pijeskom i vrećama. Izlile su se i rijeke Turjanica, Mahovljanska, Slatinka, Vukešnica, Policija je zatvorila više od deset lokalnih saobraćajnica – naveo je Bojić.
Kaže da je došlo do smanjenja intenziteta kiše, što olakšava situaciju.
– Niko nije životno ugrožen, bilo je noćas evakuacija ljudi. Cijelu noć su ekipe na terenu. Komunalna preduzeća razvoze kamione sa pijeskom i vrećama. Policija je zatvorila više od deset lokalnih saobraćajnica – rekao je gradonačelnik Miroslav Bojić.
Istakao je da je noćas cijelu noć dežurni telefon zvonio, a ekipe su bile na terenu.
Najteža situacija je u naselju Bukovica, Trn i Јablan gdje je rijeka Bukovica probila kanal i poplavila oko 100 domaćinstav.
Obustavljen saobraćaj na magistralnom putu Prijedor-Sanski most, na mnogim putevima otežano
Potpuno je obustavljen saobraćaj na magistralnom putu Prijedor-Sanski Most, u mjestu Koprivna, zbog izlivanja vode na kolovoz, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.
U mjestu Ratkovac saobraćaj se, nakon povlačenja vode sa kolovoza odvija jednom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila.
Zbog oborenog stabla jednom trakom saobraća se i na magistralnom putu Tuzla-Bijeljina preko Banj Brda.
Takođe, zbog stabla koje se obrušilo na kolovoz, jednom trakom se vozi i na magistralnom putu Modriča-Doboj, u mjestu Dobor.
Otežan je saobraćaj na dionicama Ukrina-Čelinac, na samom ulazu u Čelinac, Srbac-Derventa, Kostajnica-Kozarska Dubica u mjestu Petrinja.
Zbog većeg odrona otežano je odvijanje saobraćaja na regionalnom putu Srpske Toplice-Čađavica, kod samog odvajanja za Manjaču sa magistralnog puta.
Takođe, zbog odrona otežano se saobraća i na magistralnom putu Prijedor-Banjaluka, u Mišinom Hanu.
Otežano se saobraća na području oba podvožnjaka u naselju Blatuša u Zenici, uz napomenu da od petlje Blatuša prema gradu i obratno mogu saobraćati samo teretna vozila.
Dodatna opasnost za vozače su i učestali odroni i klizišta, posebni regionalni put Kozarac –Vodice-Mrakovica i Vrbaška-Mrakovica u rejonu kamenoloma Vučjak, gdje je saobraćaj u prekidu.
Iz AMS-a upozoravaju i na putnim pravcim Čelinac-Kotor Varoš i Crna Rijeka-Mrkonjić Grad.
Na magistralnom putu Gacko-Tjentište zbog opasnosti od klizišta između tunela Čemerno i Surdup saobraća se otežano, jednom trakom.