Foto: BN
Odluke bez HDZ-a i SNSD-a dosad su bile nemoguće. No, situacija se promijenila. Pokazala je to jučerašnja sjednica Doma naroda BiH. Razlog je, između ostalog, izaslanik više za oporbu u Klubu Srba. Sad se nameće pitanje o mogućoj rekonstrukciji vlasti No, je li ona moguća u Zastupničkom domu.
Kako bi delegat Nenad Vuković zauzeo pozicije u parlamentarnim komisijama, podršku nije dobio od većine u Klubu Srba, nego od četiri Bošnjaka, dva Hrvata i jednog kolege iz vlastitog Kluba. Kod mnogih su se javile nade da ovo otvara prostor i za smjenu rukovstva Doma naroda, ali i dalju rekonstrukciju vlasti. Jer poluge odlučivanja nisu više isključivo u rukama HDZ-a i SNSD-a.
“Vidiljivo je da se trese vladajuća koalicija na nivou BiH, da ona ne funkcioniše već duži vremenski period. Oni nemaju ni najmanji zajednički sadržilac da se dogovore oko bilo kog pitanja i rad ovog mandata je obilježen isključivo trgovinama”, kazao je Nenad Vuković, delegat u Klubu Srba DN BiH (PDP).
Koliko god nekima primamljivo zvučalo, za promjenu vladajuće strukture u državi, potrebno je mnogo više od jednog glasanja u Domu naroda. Svjestan je toga i čovjek čiji je glas jučer bio odlučujući, Ilija Cvitanović. Pitanje da li bi bio spreman biti dio vlasti s bilo kojom stranom.
“I na ovoj drugoj strani koja je oporba ima toliko politika koje su meni neprihvatljive tako da u ovom trenutku stvarno bi bilo špekuliranje nagovještavati bilo kakvu neku novu većinu u Domu naroda BiH”, naveo je Ilija Cvitanović, delegat u Klubu Hrvata (HDZ 1990).
Da se nešto od ranije kuhalo bilo je jasno nakon izjave Safeta Softića, člana SDA i delegata u Klubu Bošnjaka koji je rekao da je Stranka demokratske akcije već razgovarala sa Cvitanovićem o eventualnoj rekonstrukciji vlasti. Ipak lidera HDZ-a i predsjedavajućeg Doma naroda, Dragana Čovića, bar deklarativno, jučerašnje glasanje u Domu naroda, ne brine.
“Pažljivo pogledajte pet ili šest sjednica, evo ja ću kazati deset, čak ni članovi Kolegija nisu zajedno glasovali oko bilo koje točke, to su vam prave istine, e sad kako će ko iskoristiti današnji trenutak jer se po jednoj ili dvije točke prepoznalo i neko drugo razmišlljanje koje se zove novom većinom, ja mislim da je nema, da je većina postavljena ali isto tako javno govorim da već dugo nemamo ni poziciju”, rekao je Čović.
Rekonstrukcija vlasti krajnje neizvjesna
Opozicija kritikuje, kažu, nerad Vijeća ministara, i svi izražavaju želju da se vlast mijenja, ipak svjesni da je to gotovo nemoguće. Značilo bi da nova struktura mora osigurati najmanje 22 zastupnika u Zastupničkom domu, što je bez, bar pojedinih, stranaka Trojke ili HDZ-a nemoguće, uprkos tome što bi eventualno mogli imati entitetsku većinu iz Republike Srpske, kroz klub zastupnika koji nije SNSD-ov.
“Ovo na neki način otvara mogućnost i smjene u Kolegiju Doma naroda i nekih širih implikacija koje su moguće, ali moj je utisak da još uvijek nemamo čvrst, stabilan dogovor o tome i to će vjerovatno ići jako teško”, naveo je Safet Softić, delegat u Klubu Bošnjaka (SDA).
Trojka, HDZ i SNSD su za sada sigurni na svojim pozicijama. I dok je rekonstrukcija vlasti krajnje neizvjesna, ono što je izvjesno je politička reakcija SNSD-a koji je nakon jučerašnjeg preglasavanja u Domu naroda ostao bez nekoliko pozicija u parlamentarnim komisijama.