Zaduženost građana u Srpskoj bilježi porast, podaci su Agencije za bankarstvo Republike Srpske. Pritisnuti neimaštinom, građani najviše kredita podižu za golo preživljavanje.
Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske ukupni krediti građanima na kraju septembra 2018. godine iznosili su 2,94 milijardi KM i veći su za pet odsto u odnosu kraj 2017. godine.
“Prema namjenskoj strukturi, krediti za opštu potrošnju čine 73 odsto ukupnih kredita građanima i iznosili su 2,15 milijardi KM sa stopom rasta od šest odsto. Кrediti za stambene potrebe iznosili su 637,5 miliona КM ili 22 odsto ukupnih kredita građanima sa stopom rasta od šest odsto, dok su krediti za obavljanje djelatnosti građana iznosili 153 miliona КM i imali su isto učešće kao i na kraju 2017. godine, i to pet odsto“, navodi se u izvještaju.
“Kod nas se građani, pritusnuti neimaštinom, zadužuju za golo preživljavanje i čak preko 70 odsto tih posuđenih sredstava troši se za kupovinu čak i hrane, što je pokazatelj krajnje bijede stanovništva. Ljudi su primorani da preživljavaju, da se bore za goli opstanak svojim zaduživanjem, a banke čak daju kredite do skoro punog iznosa plate”, kaže ekonomista Aleksa Milojević.
Rast kredita za opštu potrošnju, u prevodu golo preživljavanje, ukazuje na to da nema povoljnog ambijenta i da građani ne ulaze lako u pokretanje djelatnosti.
Zaduživanje građana se, uglavnom, svodi na krpljenje porodičnih budžetskih rupa i onda se ulazi u spiralu dugova, gdje se dižu jedni krediti da bi se vraćali drugi.
“Na taj način građani tonu u prezaduženost i, u suštini, prate ono što se događa na nivou Vlade, na nivou države – da vlast isto tako tone u dugove koji ne mogu da se vrate”, zaključuje Milojević.