Subota, 21 Decembra, 2024

Pčelari na Romaniji imaju 30 tona meda za prodaju

Foto: Rick Bowmen/AP

Pčelari na Romaniji mogu biti zadovoljni ovogodišnjim prinosom meda, uprkos obilnim kišama u vrijeme behara i cvjetanja livada, te procjenjuju da su ove godine proizveli 30 tona meda.

Sekretar udruženja pčelara “Glasinac” Slaviša Knežević je ukazao da je ova godina bila lošija nego prošla i da je različit prinos u pojedinim mikrolokalitetima.

On je istakao da za proizvedeni med u najvećem broju slučajeva imaju stalne kupce, koji su se ranije uvjerili u kvalitet ovog proizvoda.

“Cijena kilograma meda je od 25 KM do 30 KM i uvijek se proda, jer zahvaljujući prepoznatljivom kvalitetu romanijski med ima stalne kupce“, rekao je Knežević.

On u svom stacioniranom pčelinjaku, koji ne seli, na 1.165 metara nadmorske visine u Sokolovićima, kod Sokoca, ima 50 pčelinjih društava i veoma je zadovoljan prinosom meda ove godine.

Knežević je naveo da je ove godine na području opštine u više navrata medvjed ulazio u pčelinjak, ali na sreću šteta nije bila velika.

Govoreći o aktivnostima ovog udruženja, Knežević je naglasio da grupa pčelara “Glasinca” u ponedjeljak, 28. avgusta, gostuje kod prijatelja pčelara u Boru na velikoj pčelarskoj manifestaciji koja se održava na Veliku Gospojinu.

Pčelar Zoran Batinić iz Primčića, poznat kao proizvođač pčelinjih matica i jedan od najboljih pčelara na području opštine Sokolac, i ovoga ljeta nudi kupcima livadski, bagremov i med u saću, te eliksire i matičnu mliječ.

“Nikada nadu u pčelarstvo ne treba da gubimo. Uvijek one nagrade svoga pčelara da se ne bi razočarao u njih“, rekao je Batinić Srni.

Prema podacima Republičkog centralnog registra, na Sokocu je aktivno 130 pčelara koji raspolažu sa oko 3.000 pčelinjih društava.

Srna

Povezane vijesti

Austrijski pčelari traže pravdu na sudu: Platili 50.000 evra, a nisu dobili opremu iz BiH

Foto: bvz.at

Krajnje neobičan slučaj našao se ove sedmice pred austrijskim sudom, kada je grupa pčelara tužila vlasnika kompanije iz južnog Burgenlanda jer im nije isporučio opremu koju su platili više od 50.000 evra.

Česte promjene temperature mogle bi nas koštati meda

Foto: Impuls

Neobično toplo vrijeme za ovo doba godine u BiH dovelo je do cvjetanja bagrema čak 20 dana ranije od uobičajenog, a kako pčelari ističu zasad je situacija povoljna, ali se plaše naglog zahlađenja koje će sigurno prekinuti medenje.

Popular Articles