Subota, 21 Decembra, 2024

Osobe sa invaliditetom u BiH suočene sa brojnim preprekama

Osobe sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini suočene su s brojnim preprekama jednakog učešća u društvu, ali zajedničkim naporima udruženja i pojedinaca i podrškom Evropske unije, vidljivi su pozitivni pomaci i uspješni rezultati. 

PREDRASUDE

Iako zakoni i međunarodne konvencije ističu da svi građani imaju jednaka prava i da su im ona kao takva zagarantovana i neotuđiva, stvarnost je nažalost mnogo drugačija. Često se zaboravljaju oni kojima je onemogućeno ravnopravno učešće u društvu, poput osoba sa invaliditetom, koje se suočavaju sa brojim preprekama i predrasudama.

“Većinom se ta prava zasnivaju na traženju novčane nadoknade i tu se sve to završava. Nije smisao života dobiti samo novac. Smisao života jeste biti srećan čovjek, biti društveno koristan, biti društveno aktivan. Kod osoba sa daunovim sidromom diskriminacija kreće prije nego što se rodi”, kaže direktor “Daun sindrom centra”, Banjaluka, Zoran Jelić.

“Osobe sa invaliditetom generalno i u BiH i u RS nažalost nalaze se na društvenim marginama. Situacija se jeste počela mijenjati zahvaljujući nevladinim organizacijama, zahvaljujući aktivima koji pokušavaju kroz pozitvne primjere u našem društvu pokazati da osobe sa invaliditetom mogu mnogo više nego što to misli društvena zajednica”, kaže Slavena Marić Rajić.

PROGRAM SOCIJALNE REHABILITACIJE

Stigma je jedan od najvećih neprijatelja osoba sa invaliditetom, ali predanim radom i podrškom počele su se rušiti predrasude. Daun sindrom centar iz Banjaluke je jedinstvena ustanova socijalne zaštite koja u svom radu primjenjuje program socijalne rehabilitacije koji je usklađen prema modelu koji se sprovodi u Evropskj uniji.

“Kada smo uveli program PAIN, koji znači “pokušaj, analiziraj, izvrši, nastavi”, upravo taj program prvenstveno rehabilituje, habiltuje osobe
sa daunovim sindromom, osamostaljuje i na kraju ih radno osposobljava. On je sastavljen iz četiri nivoa. Mi smo pokrenuli 2017. godine prvi nivo i tada su ponikli prvi konobari osobe sa daunovim sindromom”, kaže Jelić.

PODRŠKA EVROPSKE UNIJE

Evropska unija je dugogodišnji partner institucija i organizacija civilnog društva širom Bosne i Hercegovine koje nastoje unaprijediti položaj osoba sa invaliditetom. Kroz trogodišnji projekat „Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana“, više od 35 osoba sa invaliditetom i visokoškolskim obrazovanjem steklo je prva radna iskustva unutar organizacija civilnog društva i lokalnih zajednica.

“To je jedina mogućnost da osoba sa invaliditetom bude osnažena ekonomski nezavisna i mi smo uspjeli da kroz udruženje građana nešto više odradimo i za Slavenu Marić da odradi pripravnički staž u vrtiću čika “Jova Zmaj”. U ovoj godini je dobila stalno zaposlenje u Centru za socijalni rad Bijeljina i radi s djecom s poteškoćama u razvoju2, kaže Milorad Jović ispred Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom Grada Bijeljine “KOLOSI”.

“TRNOVIT PUT”

Svaka osoba u RS, a posebno osobe sa invaliditetom moraju proći trnovit put do zaposlenja. Moj put je bio jako trnovit. Trajao je više godina, prošla sam bezbroj konkursa na kojima sam imala i ružna pitanja, sa kojima sam se teško nosila, na koje sam pokušavala odgovoriti kulturno, ali su ostavljali na mene jako loše posljedice. Ali, evo nakon sedam godina traženja zaposlenja uspjela sam dobiti stalni radni odnos, jako sam ponosna na to”, kaže Slavena.

Osobe sa invaliditetom žele da ih prepoznaju zbog njihovih kvaliteta, a ne invaliditeta te društvu poručuju da je ono što je dobro za njih dobro i za sve ostale članove društva.

BN

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Prvi efekti neradne nedjelje: Kupci preselili u Srpsku, u Mostaru ipak radili

Ilustracija

Nakon ogromnih subotnjih gužvi - u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.

Popular Articles