Foto: BHRT
Jednoglasno sa 54 glasa za i Dom naroda je usvojio Zakon o zasštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama. Nakon dugogodišnje borbe konačnom zakonskom regulativom napredak je primjetan, no sada se očekuju i Izmjene Krivičnog zakona kojima bi femicid bio okarakterisan kao krivično djelo.
Godinama su brojna udruženja, nevladin sektor tražili poboljšanje zakonske regulative protiv nasilja, Nacrt ovog Zakona u proceduri bio prije 3 godine, a sada konačno treba stupiti na snagu.
Brojne mjere protiv fizičkog, psihičkog, seksualnog i ekonomskog nasilja, sve prateći obavezne konvencije.
Vedran Škobić, ministar pravde FBiH:
”Od elektronskog praćenja nasilnika, zatim psihosocijalnog liječenja nasilnika, analize i procjene svakog stanja. Tu su i hitne, žurne mjere koje podrazumijevaju udaljenje osobe iz prostora, odnosno stana, zatim zabrana uhođenja, zabrana približavanja, kao i prethodne mjere, razlika ej samo što njih izriče policijski organ pismeno i traju 48 sati.”
Ponavljačima će novčana kazna od biti zamjenjena zatvorskom do 3 godine bez mogućnosti otkupa. Trebao bi biti uspostavljen i SOS broj, besplatna psihološka pomoć, a regulisano i finansiranje Sigurnih kuća. Plate i grijanje Federacija je preuzela na sebe, a mogu ih osnivati po potrebi i kantoni i opštine. Dio finansiranja bit će opet samostalan putem projekata i nevladinih organizacija.
Vedran Škobić, ministar pravde FBiH:
”Prije svega da se zahvalim svima koji su sudjelovali na izradi ovoga zakona koji je ja bih se usudio reći danas poklon svim ženbama federacije Bosne i Hercegovine i djeci koja trpe nasilje i mislim da nema boljeg poklona s obzirom na to da je za par dana 8. ožujak odnosno Dan žena.”
No poklon samo pružio djelimično zadovoljstvo. Izmjene Krivičnog zakona kojima bi femicid postao krivično djelo povučene su iz parlamentarne procedure i sada su na čekanju, a i primjena ovog nosi teškoće.
Neira Raković, Organizacija Glas žene Brčko:
”Još uvijek čekamo izmjenu Krivičnog zakona, evo prošlo je mjesec dana da je Federalni ministar povukao prijedlog teksta. Vjerujem da će se odmah pokazat teškoće u primjeni, počevši od elektronske narukvice.”
Vildana Džekman, UŽ Napravi razliku:
”Mi trčimo pred rudu, mi usvojimo zakone pa onda razmišljamo kako ćemo primjenjivat ono što smo se obavezali tokom usvajanja zakona. Pohvalno je svakako što smo evo dobili ovu zakonsku regulativu, žrtva nasilja mora imati zaštitu, to je prva stvar. Ona mora imati priliku da nazove i kad nazove mora biti sigurna da zaista nasilnik se neće vratiti kući i zadati joj posljednji udarac baš zbog toga što je nazvala.”
Zbog toga su se oglasili i iz Misije OSCE-a koji su godinama radili sa predlagačima Zakona na njegovom usavršavanju.
”Misija poziva Vladu FBiH, a naročito ministarstva pravde, unutrašnjih poslova, rada i socijalne politike i zdravstva, da bez odlaganja donesu odgovarajuće podzakonske akte. Institucije su također dužne osigurati da pripadnici službi nadležnih za odgovor na nasilje raspolažu kapacitetima potrebnim za efikasnu primjenu Zakona, što obuhvata i odgovarajuću obuku za službenike policijskih i pravosudnih organa.”
I delegatkinje koje su godinama članice radnih grupa za ravnopravnost spolova zadovoljne su zbog pomaka, no definitivno je ovo samo prva stepenica.
Aida Obuća, delegatkinja u Domu naroda FBiH (SDA):
”Ukoliko se neke odredbe pokažu da nisu primjenjive ili da neće odgovoriti datom trenutku one se mogu u konačnici i promijeniti.”
Miomirka Melank, delegatkinja u Domu naroda FBiH (NS):
”Smatram da je ovo sada taj trenutak kada smo prešli tu prvu stepenicu, nadam se također da kada je u pitanju krivični zakon da ćemo ga vrlo skoro imati na dnevnom redu.”
Sudeći po izjavama ministra pravde to bi moglo biti kroz mjesec dva.
Pored ovog Zakona, delegati u Domu naroda usvojili su i Izmjene zakona o penziono-invalidskom osiguranju kojima bi trebala biti ispravljena oštećenja, ali i Nacrt zakona o Kontroli cijena koji predviđa formirnaje savjeta za praćenje i veće kazne, no tu još predstoji dio procedure.