Nedjelja, 5 Januara, 2025

Osam od deset građana Bosne i Hercegovine kupuje online

Foto: Unsplash

Online kupovina u Bosni i Hercegovini bilježi značajan rast, uz brzi prelazak potrošačkih navika na digitalne kanale. To potvrđuje i najnovije regionalno istraživanje kompanije Visa, koje navodi kako su odjeća i obuća najčešće kupljeni artikli na internetu.

Rastuća popularnost kupovine putem interneta rezultat je želje potrošača da uštede vrijeme, povećaju sigurnost i udobnost.

Broj onih koji kupuju putem interneta porastao je za polovinu u odnosu na 2020. godinu i danas iznosi 86%, dok je prije samo četiri godine iznosio 56%, što ukazuje na značajan rast i digitalizaciju potrošnje. Ovo povećanje dodatno je potaknuto željom za besplatnom dostavom i pristupom većem izboru proizvoda, što utiče na ubrzani razvoj digitalne ekonomije u Bosni i Hercegovini, ali i drugim zemljama regiona, prenosi Manager.ba.

Promjene u navikama potrošača postale su evidentne kada je riječ o učestalosti kupovine putem interneta. Trećina ispitanika kupuje preko interneta nekoliko puta mjesečno (31%), veći postotak potrošača to čini više puta godišnje (38%), dok njih 8% kupuje online nekoliko puta tjedno. S druge strane, 13% sudionika ankete kaže kako nikada prije nisu izvršili kupovinu na klik, a 10% njih ima ovakva iskustva jednom godišnje ili manje. Ovi podaci rasvjetljavaju kako su se građani Bosne i Hercegovine prilagodili novim trendovima, ali i kako su navike još u fazi evolucije.

Veća ponuda, brže se uspoređuju cijene

Zanimljivo je kako su proizvodi poput odjeće, obuće i potrpština među najčešće kupljenim artiklima na internetu. To se može pripisati velikom broju dostupnih opcija koje nude online trgovine, omogućavajući kupcima pronaći određene proizvode koji nisu dostupni u lokalnim trgovinama. Popularni su i mali kućni aparati, poput miksera ili aparata za kavu, što ukazuje na stalnu potrebu za poboljšanjem i olakšavanjem svakodnevnih kućanskih poslova. Proizvodi za njegu kože i kozmetiku su još jedna visoko rangirana kategorija, koja odražava rastuću svijest o ličnoj njezi i prednostima koje kupovina putem interneta može donijeti.

Tehnička oprema, u vidu pametnih telefona i računala, također zauzima značajno mjesto na popisima za on-line kupovinu. Kupci često koriste internet za usporedbu različitih modela i cijena, tražeći najbolje ponude na tržištu. To omogućava potrošačima donositi informirane odluke i pronaći najnovije tehnologije po konkurentnim cijenama.

Od kartice preko telefona do pametnog sata

Kada su u pitanju digitalni načini plaćanja, istraživanje pokazuje kako je i dalje dominantna uporaba kartica, dok su mobilna plaćanja sve popularnija. Gotovo 60% korisnika upoznato je s mobilnim plaćanjem, 21% ga koristi, a 12% češće od drugih opcija. Uporaba pametnih satova za plaćanje polako se usvaja kao trend, što ukazuje na rastuću svijest i interesovanje za ovu modernu tehnologiju.

Jedan od ključnih faktora rasta online plaćanja je uvođenje inovacija poput digitalnih novčanika i beskontaktnih kartica. To omogućava brže, sigurnije i praktičnije transakcije. 

 

Povezane vijesti

Male stvari stižu u velikim kutijama – šta ćemo s otpadom

Foto: Claudio Schwarz/Unsplash

Ponekad se pri kupovinama male stvari pakuju u veliku kutiju, slično je i kada naručimo onlajn. Veličina ambalaže može da bude globalni problem, zbog mnogo kabastog smeća i materijala od kojih se pravi ambalaža.

Popular Articles