UrbanObserver

Utorak, 13 Maja, 2025

Oprez: Lažne nagradne igre

Policijska uprava Bijeljina upozorava građane da se na društvenim mrežama pojavljuju informacije o lažnim nagradnim igrama, među kojima je trenutno aktuelna ona u kojoj se koristi trgovačko ime i logo firme „Bingo“.

Mnoštvo je i drugih lažnih nagradnih igara u kojima se koriste imena drugih privrednih društava i brendova kao npr. ” Tropik”, ”Malagić namještaj”, ”Unikredit banka”, ”Gazprom Bosne i Hercegovine”, ”Banja Vrućica”, ”Robot” i sl. koje su aktuelne u prethodne dvije godine.

Policija upozorava građane da je cilj kreiranja ovakvih informacija da se na prevarni način pribave njihovi lični podaci, te da stoga ne šalju fotografije svojih ličnih dokumenata i druge lične podatke putem društvenih mreža ili elektronske pošte.

Nagradna igra sastoji se u tome da se kreira lažna ” Facebook” stranica privrednih društava na kojoj se objavi nagradna igra u kojoj je za učestvovanje, potrebno lajkovati stranicu, podijeliti objavu na vlastitom profilu i poslati privatnu poruku najčešće sadržine „ja“ ili u komentaru upisati jedan broj do 100.

Učesnici lažne nagradne igre nakon toga zaprimaju poruku da su sretni dobitnici, te da radi preuzimanja nagrade moraju dostaviti fotografiju svog lica i ličnog dokumenta. Pored ove fotografije od učesnika se traži i dostavljanje ostalih ličnih podataka, koji nisu navedeni u ličnim dokumentima (ime roditelja, adresa, kontakt telefon i dr.).

Policijska uprava Bijeljina apeluje na građane da informacije o opisanim lažnim nagradnim igrama prijavljuju policiji. Takođe, građani se upozoravaju da sve informacije i upozorenja iz oblasti visokotehnološkog kriminaliteta mogu pronaći na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u rubrici ”Sprečavanje visokotehnološkog kriminaliteta”.

Policijska uprava Bijeljina upozorava građane da je tokom 2018. i 2019. godine, evidentiran porast prevara u vidu lažnih nagradnih igara organizovanih na društvenoj mreži na ” Facebook ” stranicama, navedeno je u saopštenju PU Bijeljina.

BN TV

Povezane vijesti

Šta je doomscrolling i koliko ta aktivnost može biti štetna za nas?

Foto: Adrian Swancar/ Unsplash U svijetu u kojem informacije nikada ne prestaju dolaziti, a vijesti se osvježavaju u stvarnom vremenu, navika neprekidnog pregledavanja negativnih sadržaja...

Kako iluzija savršenstva na društvenim mrežama utječe na nas?

Kadar iz serije Emily in Paris Rijetki su oni koji danas nemaju profil na barem jednoj društvenoj mreži – Facebooku, Instagramu, LinkedInu, TikToku ili Twitteru,...

Popular Articles