Wednesday, November 20, 2024

Od 1. januara prikupljanje novca za liječenje djece u inostranstvu

Od 1. januara počeće potpuna primjena Zakona o Fondu solidarnosti za liječenje djece u inostranstvu u dijelu koji se odnosi na prikupljanje sredstava u ovaj fond.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja /FZO/ Republike Srpske saopšteno je da će tada početi potpuna primjena člana šest Zakona o Fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu.

Tim članom predviđeno je da Fond prikuplja sredstva iz budžeta Republike u iznosu od 0,025 odsto ostvarenih poreskih i neporeskih prihoda u prethodnoj fiskalnoj godini, umanjenih za iznos doprinosa za socijalno osiguranje, zatim, od posebnog doprinosa za solidarnost na teret budžetskih korisnika, javnih preduzeća, ustanova, organa uprave, upravnih organizacija u iznosu od pet odsto cijene kupljenog službenog putničkog vozila, sem vozila MUP-a i zdravstvenih ustanova.

Sredstva će se prikupljati i od posebnog doprinosa za solidarnost u iznosu od 0,25% neto plate zaposlenog lica u Republici Srpskoj, kao i iz budžeta opština i gradova u iznosu od 0,025 odsto ostvarenih poreskih i neporeskih prihoda u prethodnoj fiskalnoj godini, zatim donacija privrednih društava, preduzetnika i pojedinaca i ostalih sredstava.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja navode da je Vlada Republike Srpske za vršioca dužnosti ovog fonda imenovala Jasminku Vučković, a u narednom periodu biće imenovani i drugi organi Fonda.

“Slijedi i donošenje pravilnika i drugih podzakonskih akata kojima će se detaljnije definisati rad Fonda i sva druga pitanja koja interesuju pravna i fizička lica”, navodi se u saopštenju FZO.

U saopštenju se napominje da će o svim detaljima u vezi sa Fondom solidarnosti poslovna zajednica, kao i javnost u cjelini biti u kontinuitetu informisani putem medija i internet stranice FZO Republike Srpske.

Na internet stranici FZO Republike Srpske, navodi se u saopštenju, biće dostupan i broj računa na koji će se uplaćivati sredstva za Fond solidarnosti.

(Srna)

Povezane vijesti

Diskriminacija : Neujednačene porodiljske naknade u različitim dijelovima BiH

Foto: Miomir Jakovljević/RINGIER

Iako se Bosna i Hercegovina mnogim međunarodnim konvencijama obavezala da će štiti sva ljudska prava i da neće dozvoliti diskriminaciju, praksa je mnogo drugačija.

Previše igračaka šteti dječijem razvoju, nauka utvrdila i zašto je to tako

Foto: George Bakos/ Unsplash

Manje igračaka ne doprinosi samo njihovoj sreći, već i emocionalnom i mentalnom zdravlju.

Popular Articles