Nedjelja, 22 Decembra, 2024

O sankcijama EU prema Miloradu Dodiku

Iako je ministrica vanjskih poslova Njemačke, koja se zalaže za uvođenje sankcija Miloradu Dodiku ocijenila da je situacija u Bosni i Hercegovini zabrinjavajuća i da su koraci koji se čine u pravcu otcjepljenja jednog dijela njene teritorije neprihvatljivi, to nije značajnije pobudilo pažnju evropskih parlamentaraca. Čak ni toliko da kriza u BiH bude uvrštena u dnevni red današnje sjednice.

Politika smirivanja koju promoviše Evropska unija ne funkcioniše, a čak se čini kao da legitimizira Dodikove zahtjeve i podriva legitimne institucije što je direktan šamar za sve one koji se bore za demokratsku budućnost Bosne i Hercegovine, rekla je europarlamentarka Tineke Strik pozvavši na odlučniju reakciju Brisela.

Tineke Stirk, poslanik u parlamentu EU

“Iako je kriza na ukrajinskim granicama s razlogom na dnevnom redu, postoji još jedna kriza koja može destabilizovati Evropu, ali čini se da spavamo. Pozivam Evropsko vijeće da na dnevni red stavi i krizu u BiH i da spriječi još jednu potencijalnu sigurnosnu krizu u našem susjedstvu dok još možemo”

BiH je interesno i politički sitan zalogaj da bi se Evropski parlament sa svojih više od 700 poslanika složio oko sankcija Miloradu Dodiku, kaže naš dugogodišnji dopisnik iz Brisela. Za dvije decenije izvještavanja iz evropskih institucija, kaže, svjedočio je mnogim situacijama koje su u javnosti predstavljane na jedan način, a u stvarnosti se dešavalo nešto sasvim drugo.

Elvir Bucalo, novinar

“Interesi su tamo sukobljeni, interesi su različiti i pobjeđuju interesi najjačih. U vrijeme najjače krize, Rusija je žestoko napadala Ukrajinu, Evropa je bila žestoko zauzeta uspostavljenjem svakih 6 mjeseci novih i oštrijih sankcija Rusiji. U isto vrijeme, Njemačka koja je u to vrijeme imala 300 stotine svojih aktivnih firmi u rusiji se bavila izgradnjom Sjevernog toka 2, povezivanja Rusije sa energetskim izvorom koji bi crpila ko drugi nego Njemačka. Dakle, prije svega interesi, pa onda politika.”

Čak i ako bi bile uvedene, sankcije ništa ne bi značile, kaže profesor Zlatko Hadžidedić uvjeren da je to samo jedna floskula koja ne može ublažiti načinjenu štetu.

prof.dr.Zlatko Hadžidedić, politički analitičar

“To je jednostavno, kao kad neko izvrši ubistvo, a vi mu naplaćujete npr. što nije prešao na pješačkom prelazu. Znate, neko čini akte veleizdaje, državnog udara, to su najteži krivični akti. Drugdje se za to dodjeljuje smrtna kazna ili doživotna robija, a kod nas se razmatra o tome da li d aim se naplati kazna.”

Dio javnosti u Republici Srpskoj, čak i ako se ne slaže s politikom Milorada Dodika, ne odobrava sankcije. Analitičar Velizar Antić vjeruje da bi one postigle kontraefekat čak i ako bi bile finansijske prirode.

Velizar Antić, analitičar

“Kada oni ne rade sa EU, već sve poslove završavaju i tendere dobijaju unutar RS-a, sa institucijama RS, tako da, neće ih toliko oštetiti u njihovom finansijkom poslovanju, a donijet će im političku korist jer će se predstaviti i Milorad Dodik i SNSD, kao zaštitinik nacionalnih interesa Srba, kao takav da ih mrzi čitava i Evropa i Njemačka i Amerika i to će jako dobro znati da kapitalizuju na sljedećim izborima.”

Milorad Dodik je, zbog kršenja Dejtonskog sporazuma, od 2017. godine na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država. Sankcije su mu izrečene dok je bio predsjednik entiteta. Godinu nakon toga изаbran je za člana kolektivnog šefa države.

IZVOR: BHRT/ Adisa Ajdaslić

Povezane vijesti

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Dodikov rođak dobio dvije godine zatvora

Foto: N1 Sa posljednjim proširenjem na američkoj crnoj listi uz ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Stašu Košarca sankcije su uvedene i...

Popular Articles