foto: Mikolaj Felinski/Unsplash
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je da se uvede moratorij na izgradnju rudnika litijuma u Srbiji do kraja godine, a što stručnjaci ocjenjuju kao novi taktički potez vlasti kako bi se eskiviralo otkazivanja ugovora kompaniji Rio Tinto.
Vučić je prijedlog o moratoriju iznio tokom gostovanja na Radio-televiziji Srbije naglasivši da se protivi namjeri Vlade Srbije da pod pritiskom javnosti donese odluka o raskidanju ugovora sa britansko-australijskom kompanijom Rio Tinto o izgradnji rudnika litijuma u okolini Loznice.
Takav stav Vučič opravdava da bi otkazivanjem ugovora o istražnim radnjama toj multinacionalnoj kompaniji Srbija izgubila razvojnu šansu ali i znatnu sumu novca koju bi morala da plati kao odštetu Rio Tintu. Ranije je Vučić izjavio da bi odšteta mogla da iznosi čak oko milijardu eura.
S obzirom da je predsjednik Vučić taj u Srbiji koji donosi sve važne odluke da se naslutiti da se o opciji moratorima u vlasti ozbiljno razmišlja, izvještava Danas.
Ekonomista Milan R. Kovčević ističe da je jedini razlog zbog čega predsjednik Vučić predlaže da se donese moratorij na izgradnju rudnika litijuma u Srbiji kupovina vremena.
– Kada se predlaže moratorij na određenu stvar onda je razumno očekivati da se obrazloži šta se njime namjerava postići, odnosno šta treba uraditi ili sagledati dok je on na snazi. U ovom slučaju toga nema tako je jasno da se odluka o otkazivanju ugovora Rio Tintu o istraživanju rude litijuma želi prolongirati za poslije izbora. Koliku bi štetu Srbija platila ako bi je Rio Tinto tužio zbog otkazivanja ugovora zavisi od više faktora. Prilikom donošenja odluke o tome sud bi morao da uzme u obzir da je do nje došlo zbog protivljenja građana a umnogome bi zavisila i od ugovora koji su potpisani odnosno dokumenata koje u vezi toga posjeduju jedna i druga strana, naveo je Kovačević za Danas.
Građansko protivljenje u Srbiji projektu rudnika litija dobilo je odjek i u Bosni i Hercegovini gdje je juče dvadeset udruženja iz Bijeljine, Sarajeva, Foče, Doboja, Mostara, Banjaluke, Višegrada i Kruščice uputilo pismo podrške Savezu ekoloških organizacija Srbije, u zajedničkoj borbi za zaštitu rijeke Drine protiv kompanije Rio Tinto.
Nevladine organizacije iz BiH izrazile su veliku zabrinutost zbog novih prijetnji u zagađivanju rijeke Drine.
– Drina je prekogranična rijeka koja nas spaja, ali i koja nas razdvaja. Tokom godina i zajedničkeistorije, rijeka Drina se nekoliko puta izlivala iz svog korita a zadnji put tokom velikih poplava iz 2014. godine. Danas nam ponovo prijeti nova opasnost, ovog puta sa nesagledivim posljedicama, poručili su bh. aktivisti.