Wednesday, November 20, 2024

Nova podjela imovine SFRJ

 

Srbija će sa BiH i Sjevernom Makedonijom dijeliti ambasadu/rezidenciju u La Pazu, glavnom gradu Bolivije.

Na ovaj način u potpunosti je okončana raspodjela nepokretnosti bivše SFRJ iz Dodatka Aneksa B Sporazuma o pitanjima sukcesije u geografskom regionu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj u Latinskoj Americi i Karibi, kažu za Tanjug u Ministarstvu spoljnih poslova nakon sastanka.
 
Inače, 20. sastanak Mješovitog komiteta za raspodelu diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ (sprovođenje Aneksa B Sporazuma o pitanjima sukcesije), održan je u Sarajevu 13. i 14. septembra. Sastanku su prisustvali ovlašćeni predstavnici svih država-sukcesora bivše SFRJ – iz BiH Bakir Sadović, Hrvatske Petar Uzorinac, Sjeverne Makedonije Borčo Damjanov, Slovenije Jožef Drofenik i iz Srbije Slavica Jelača.
 
Dnevni red je obuhvatio niz aktuelnih tema u procesu raspodjele diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ, a sastanak je okončan usvajanjem Rezolucije, odnosno donošenjem niza konkretnih odluka o raspodjeli 10 nepokretnosti bivše Jugoslavije.
 
Tako su Srbiji, ovom raspodjelom, dodjeljeni objekti ambasade u Kopenhagenu, ambasade/rezidencije u La Pazu (zajedno sa BiH i Sjevernom Makedonijom), dio ambasade i pomoćni objekat u Nju Delhiju, kao i stan u Trstu.
 
Takođe, otpisane su dve nepokretnosti za koje je, nakon provjere imovinsko-pravnog i faktičkog statusa, nesumnjivo utvrđeno da nikada nisu bile ili više nisu u vlasništvu bivše Jugoslavije.
 
Postignut je i konačan dogovor u vezi sa podjelom zemljišta u okviru fizičke podjele diplomatskog kompleksa bivše SFRJ u Braziliji, a dogovorena je i fizička podjela diplomatskog kompleksa u Nju Delhiju.
 
Verifikovana je i ažurirana lista umjetničkih djela, koja su se nalazila u diplomatsko-konzularnim predstavništvima bivše države, o čijem faktičkom stanju nema podataka, koja će se uputiti Interpolu radi potrage i preduzimanja daljih mera iz njihove nadležnosti.
 
Naredni, 21. sastanak Mješovitog komiteta za raspodelu diplomatske i konzularne imovine bivše Jugoslavije, održaće se do sredine sljedeće godine u Zagrebu.
 
Tanjug

Povezane vijesti

Sudije i tužioci traže novi rok za dostavljanje izvještaja o imovini

Foto:  Srna

Udruženja sudija i tužilaca traže od Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV) produženje roka za dostavljanje izvještaja o imovini do februara 2025. godine, zbog proceduralnih razloga i straha od greške, o čemu će članovi glasati na narednoj sjednici.

Ombudsmani BiH: Ustav BiH garantuje pravo na imovinu

Foto: Fena

Ustav Bosne i Hercegovine garantuje pravo na imovinu, a što je širi pojam od prava vlasništva. Vlasničkopravni sistem u BiH priznaje pravo vlasništva u punom kapacitetu koje vlasniku daje pravo i ovlaštenja da slobodno i po svojoj volji stvar posjeduje, koristi i sa njom raspolaže - kazali su Feni iz Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, odgovarajući na upit u vezi sa učestalim slučajevima oduzimanja privatne imovine povratnicima u entitetu RS.

Popular Articles