Četvrtak, 26 Decembra, 2024

Norveška ponudila dozvole za istraživanje ruda na morskom dnu

Foto: Darya Tryfanava/Unsplash

Norveška je ponudila izdavanje dozvola za istraživanje rudnih nalazišta na velikim površinama morskog dna na svojim arktičkim teritorijama tokom prve polovine 2025. godine, saopštilo je norveško Ministarstvo energetike.

Norveška bi tako mogla postati prva zemlja na svijetu koja će početi komercijalno rudarenje po morskom dnu u namjeri da eksploatiše rude potrebne za solarne panele, vjetrogeneratore i baterije za električne automobile koje su neophodne u procesu zamjene fosilnih goriva, javlja Reuters.

Moguća eksploatacija na održiv način

“Svijetu su potrebni minerali za zelenu tranziciju i norveška vlada želi istražiti da li je moguća eksploatacija minerala sa morskog dna na održiv način”, navodi ministar energetike Terje Aasland.

Norveška vlada je ranije saopštila da preliminarne zvanične procjene resursa pokazuju značajne akumulacije metala i minerala, od bakra do rijetkih zemnih elemenata.

U januaru ove godine norveški parlament je glasao u korist otvaranja oko 280.000 kvadratnih kilometara okeanskih područja između otoka Jan Mayen i arhipelaga Svalbard za istraživanje minerala na morskom dnu.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Pošto karta za litij?

Foto: EPA

Litij se naziva "bijelim zlatom" jer je jedan od ključnih materijala pri izradi baterija za skladištenje električne energije. Međutim, za svaku tonu izvađene litijeve rude emitira se 15 tona ugljičnog dioksida u okoliš i potroši oko pola milijuna litara vode

Od Indonezije do Irske: zabluda da se mora rudariti klime radi

Foto: Impuls

Decenijama se ignoriše klimatska kriza. Rezultat je da su nam bitno smanjene mogućnosti zaustavljanja njenih najrazornijih učinaka. Moramo djelovati – hitno. Samo što su industrija i vlade – namjerno i s katastrofalnim posljedicama – to previše pojednostavile: po njihovom, zadatak je dekarbonizacija, a rješenje – elektrifikacija. Ali ako naprosto promijenimo izvore napajanja, onda trebamo astronomske zalihe tzv. ključnih minerala, što znači povećanje rudarenja – i blizu i daleko. Je li to zaista rješenje ili tek način da sve ostane po starom?

Popular Articles