Subota, 28 Decembra, 2024

Neslaganje američkih obavještajaca o porijeklu korona virusa

Foto: Frank Rumpenhorst/dpa

Izvještaj objavljen u američkom listu The Wall Street Journal otkriva da su postojala oštra neslaganja među američkim obavještajnim agencijama oko toga je li COVID-19 (uzrokovan korona virusom) nastao zbog curenja iz laboratorije u Wuhanu u Kini ili prirodnim putem. Dokazi upućuju na to da su pojedine analize koje podržavaju teoriju o curenju virusa iz laboratorije bile ignorirane ili prikrivene.

Prema izvještaju, postojalo je očito neslaganje među obavještajnim agencijama prije nego što je izvještaj o porijeklu virusa dostavljen predsjedniku Josephu Bidenu u augustu 2021. Federalni istražni biro (FBI) podržavao je teoriju da je virus procurio iz laboratorije, dok su druge agencije smatrale da je virus nastao u prirodi.

Prema izvještaju, ovakva neslaganja dovela su do toga da FBI bude isključen sa briefinga obavještajnih službi na kojem je slučaj iznesen pred američkim predsjednikom. Nacionalno obavještajno vijeće i četiri druge obavještajne agencije zaključile su s “niskim stepenom pouzdanosti” da virus potječe od životinje, te kako nije posljedica laboratorijskog curenja.

U to vrijeme je FBI bio jedina agencija koja je zaključila da je teorija o curenju virusa iz laboratorije vjerovatna, a takav zaključak je iznesen s “umjerenim stepenom pouzdanosti”. Međutim, isključivanje FBI-a s briefinga izazvalo je određene sumnje.

Agencije su pripremile izvještaj nakon što je Biden naredio u maju 2021. godine da se provede istraga o porijeklu virusa u roku od 90 dana. Kina je odbila sarađivati sa Sjedinjenim Američkim Državama u istrazi, a mjesecima prije održavanja briefinga pitanje porijekla korona virusa izazivalo je oštre podjele u obavještajnoj zajednici.

Skrivanje činjenica

Jason Bannan, bivši mikrobiolog FBI-a i jedan od naučnika koji su proučavali virus, rekao je novinama u ekskluzivnom intervjuu da FBI nije bio pozvan na briefing kako bi iznio rezultate istraživanja. Bannanu su nadređeni rekli da bude spreman u slučaju da se od FBI-ja traži da prisustvuje briefingu obavještajne zajednice s predsjednikom, ali poziv iz Bijele kuće nikad nije stigao.

“Budući da je FBI jedina agencija koja je procijenila da je izvor epidemije najvjerovatnije laboratorijsko porijeklo virusa, ali i agencija koja je izrazila najveći nivo povjerenja u svojoj analizi izvora pandemije, očekivali smo da će FBI biti zamoljen da prisustvuje briefingu. Iznenađuje me da Bijela kuća to nije tražila”, dodao je Bannan.

Prema izvještaju, stvar se dodatno zakomplicirala zbog nalaza tri naučnika iz Pentagonove Odbrambene obavještajne agencije (DIA), koji su potvrdili da je COVID-19 manipuliran u laboratoriji, a svoju analizu su temeljili na istraživanju Instituta Wuhan. Međutim, ti rezultati nisu bili uključeni u konačni izvještaj.

Izvori navode da su dužnosnici DIA-e zabranili naučnicima u junu 2021. godine da svoje istraživanje podijele s FBI-jem. Rečeno im je i to da je FBI “isključen iz rada na ovom slučaju”. To je navelo glavnog inspektora agencije da pokrene istragu, ali još uvijek bez ikakvih rezultata.

Političke prepreke

Autori izvještaja Michael Gordon, dopisnik lista za nacionalnu sigurnost, i Warren Strobel, dopisnik za obavještajna i sigurnosna pitanja, smatraju da ove upute ukazuju na širu politiku unutar nekih obavještajnih agencija da ignoriraju ili isključe dokaze koji bi mogli podržati teoriju o curenju korona virusa iz laboratorije. Ti dokazi nisu namjerno uključeni u zvanične izvještaje dostavljene Bijeloj kući, što upućuje na to da su nesuglasice između agencija političke, a ne naučne prirode.

Tempo istrage o ovom pitanju je usporio nakon što su obavještajne agencije prebacile fokus na druge prioritete. Premda izvještaj Nacionalnog obavještajnog vijeća nije uspio riješiti pitanje porijekla virusa, FBI je, u saradnji s Ministarstvom energetike, kasnije zaključio da je curenje virusa iz laboratorija bila najvjerovatnija teorija, navodi se u izvještaju.

Izvještaj na kraju zaključuje kako je neophodno ponovo otvoriti istragu o porijeklu virusa, posebno nakon što je prošlo pet godina od pandemije, te kako treba iskoristiti sve dostupne informacije i dokaze da se dođe do istine.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

ŽUTA MINUTA – Dodik se (ne)vraća Bijeloj kući

Ilustracija Jelena Žilić

U moru problema s kojima se suočava Milorad Dodik jedan djeluje nerješivo – odlučnost američke administracije da ga kroz pojačavanje sankcija potpuno izoluje što bi značilo stavljanje tačke na njegovu političku karijeru.
U poređenju s tom činjenicom Dodikova javna proslava pobjede Donalda Trampa na američkim predsjedničkim izborima bi izgledala jadno, da nije presmiješno.

NAKON AMERIČKIH IZBORA: Ko se na Balkanu veseli Trumpu i Grenellu?

Njemački analitičari navode da bi povratak Donalda Trumpa mogao podgrijati ideje o promjeni granica na Balkanu. Posebno ako važnu funkciju dobije Richard Grenell

Popular Articles