Srijeda, 24 Juna, 2026

Nekropola stećaka u Pologu kod Mostara proglašena nacionalnim spomenikom BiH

Na sjednici Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika koja je održana juče u Mostaru, predsjedavajući Radoje Vidović i članovi Goran Milojević i prof. dr. Amir Pašić donijeli su odluku o proglašenju Nekropole sa stećcima u Pologu, Mostar, nacionalnim spomenikom BiH.

Članovi Komisije usvojili su izmjene i dopune ranije donesenih odluka za sljedeće nacionale spomenike:

  • Zgrada Predsjedništva BiH (Zgrada zemaljske vlade I.) u Sarajevu,
  • Zgrada željeznica BiH (Zgrada zemaljske vlade II.) u Sarajevu,
  • Zgrada Kantona Sarajevo i Općine Centar (Zgrada zemaljske vlade III.) u Sarajevu,
  • Gazi Husrev-begova medresa i Hanikah u Sarajevu,
  • Saburina kuća u Sarajevu,
  • Graditeljska cjelina – Spomen-park Vraca u Sarajevu, i
  • Bakarevića džamije, Sarajevo

Izmjene i dopune navedenih odluka odnose se na kategorizaciju i redefiniranje mjera zaštite u skladu s trenutnim stanjem ovih dobara.

(AbrašMEDIA)

Povezane vijesti

Požar na Uborku pod kontrolom, vatrogasci dežuraju

Foto: Fena Požar na deponiji Uborak kod Mostara je pod kontrolom, ali su vatrogasci i dalje na terenu i obezbjeđuju požarište, rečeno je iz mostarske...

Požar na deponiji u Mostaru, katastrofa koja se morala desiti

Foto: Hercegovina.info Katastrofalni požar, koji je juče izbio na deponiji Uborak iznenadio je samo neupućene. Oni koji znaju šta se godinama, pa i decenijama dešava...

Popular Articles