U BiH se pitanje ravnopravnosti polova uglavnom povezuje sa borbom protiv nasilja nad ženama, ali se rijetko govori o nepravednim odnosima na tržištu rada, koja je uslovljena neravnopravnom podjelom kućnih poslova.
Upozorila je na to Agencija za ravnopravnost polova u BiH u najnovijem istraživanju o uticaju podjele kućnih poslova na profesionalni život zaposlenih žena u BiH.
Oni upozoravaju da je ovo, kao i mnoga ranija istraživanja, pokazalo da žene obavljaju većinu kućnih poslova i da svaki drugi ispitanik u BiH smatra da većina obaveza u domaćinstvu “prirodno više odgovara ženama”. Skoro 40 odstoispitanka u BiH navodi da je bolje da muškarac ima “zadnju riječ u braku”.
Stav Svjetske banke je da zbog ovakvih stavova žene trpe diskriminaciju na tržištu rada. Poslodavci nerado zapošljavaju žene, naročito mlade i udate radnice, jer ne vjeruju da će one moći da žongliraju između porodice i karijere.
– Prilikom zapošljavanja ženama se postavljaju, inače zakonom zabranjena, pitanja o planovima zasnivanja porodice, o broju i starosti djece. Ovakva pitanja bila su postavljanja gotovo trećini žena obuhvaćenih istraživanjem – navode u Agenciji.
Sa diskriminacijom žena u oblasti rada, kako u podjeli kućnih poslova, tako i u profesionalnom životu i pristupu zapošljavanju, suočava se i Evropska unija.
Prema podacima Savjeta EU iz prošle godine, jaz u zaposlenosti žena i muškaraca u EU iznosi oko 16 procenata. Procjenjuje se da ekonomski gubitak zbog rodno uslovljene razlike u zaposlenosti u EU iznosi 370 milijardi evra godišnje.
– Procjenjuje se da i BiH gubi oko 16 procenata bruto nacionalnog dohotka, zbog rodno zasnovanih razlika u učešću u radnoj snazi – navodi se u istraživanju Agencije za ravnopravnost polova u BiH.
Prema podacima Svjetske banke, BDP je u BiH u prošloj godini iznosio 35,2 milijarde maraka, pa računica pokazuje da zbog neravnopravnom učešća žena na tržištu rada BiH gubi skoro šest milijardi maraka godišnje.
Milkica Milojević/srpskainfo.com