Monday, November 25, 2024

Najstarija rijeka na svijetu teče samo nekoliko puta godišnje

Foto: Shutterstock

Dok su rijeke Nil i Amazon poznate kao najduža rijeka i najveća rijeka na svijetu po zapremini vode, najstarija rijeka na svijetu je predmet nekih debata.

Stručnjaci se uglavnom slažu da je rijeka Finke, također poznata i kao Larapinta od starosjedelačkih zajednica u Australiji, najstarija rijeka na svijetu.
Ona teče samo nekoliko puta godišnje nakon obilnih padavina i proteže se blizu 600 do 750 kilometara do svog ušća u jezeru Er.

Smatra se da je stara blizu 350 do 400 miliona godina, rijeka Finke izvire na planini Mekdonel koja se nalazi na sjevernoj teritoriji Australije, piše IFL Science.

Izuzetno je teško odrediti tačnu starost rijeke, posebno tokom perioda dužeg geološkog vremena. Naučnici i geolozi mogu da ispitaju okolne ekološke karakteristike, planinske lance i pogledaju sediment korita rijeke, kao i meandre – karakteristike samog riječnog toka koji su promijenili pejzaž usljed stotina miliona godina erozije.

Čak i nakon razmatranja svih ovih karakteristika nije neobično imati široke procjene starosti koje obuhvataju velike vremenske periode.
Smatra se da je najstarija rijeka u Sjevernoj Americi zbunjujuće nazvana Nova rijeka, koja teče 547 kilometara od planine Blu Ridž u ​​Sjevernoj Karolini do Virdžinije i Zapadne Virdžinije, gdje se na kraju spaja sa rijekom Kanava.

Procjene o starosti ove rijeke uveliko variraju, ali većina ukazuje na to da je stara između 10 i 360 miliona godina. Prema studiji, ova rijeka je označena kao „druga najstarija rijeka na svijetu“ tokom reklamne kampanje iz 1970-ih da bi se spriječilo pravljenje brane.

U Evropi, rijeka Meze se smatra najstarijom i teče 950 kilometara kroz tri zemlje – izvire u Francuskoj i teče kroz Belgiju i Holandiju. Starost ove rijeke se procenjuje na 320 do 340 miliona godina.
Naše razumijevanje rječnih formacija nije egzaktna nauka, tako da bi moglo izaći na vidjelo više naučnih dokaza koji mijenjaju starost ovih rijeka i bacaju više svjetla na njihovo formiranje milionima godina unazad.

N1

Povezane vijesti

Australija sada štiti najveću površinu okeana na svijetu: Zaštićeno preko polovine morskih teritorija

Foto: Cory Calvin

„Ovo nije samo velika pobjeda za životnu sredinu u Australiji, ovo je velika pobjeda za životnu sredinu u svijetu”, zaključila je australijska ministarka životne sredine Tanja Pliberšek

ZELENI TALAS – Ne huči i jedva teče Sutjeska

Ilustracija Jelena Žilić

Pa, zar opet Sutjeska?
To je bila moja prva misao kada se društvenim mrežama prenijela vijest da su krenuli radovi na rijeci koja je toliko bitna za Bosnu i Hercegovinu i njenu istoriju.

Popular Articles