Srijeda, 8 Januara, 2025

Na dobošu imovina “Birča”, prodaju i odmaralište u CG

                   Foto: Impuls

Cjelokupna imovina Fabrika gline „Birač“ u Zvorniku, koja je u stečaju od 2013. godine, ponovo je na dobošu, po početnoj cijeni od 7,035 miliona maraka bez PDV-a.

Imovinu prodaju u kompletu, a između ostalog obuhvata i odmaralište „Sunce“ u Baošićima, čija je procijenjena vrijednost 935.747 maraka.

Pored nepokretnosti u Crnoj Gori na prodaji su i objekti i parcele koje se nalaze u krugu fabrike, a za koje su u toku postupci za upis prava u koristi ovog društva. Imovinu prodaju sa svim teretima, pravima i obavezama, a pravo učešća imaju sva pravna i fizička lica koja izvrše otkup prodajne dokumentacije u iznosu od 100.000 KM.

Ponude, koje se dostavljaju u pisanoj formi u zatvorenim i zapečaćenim kovertama najkasnije do 11. decembra, biće otvarane dva dana kasnije.

Stečajni upravnik ovog preduzeća Miodrag Petrović istakao je za „Glas Srpske“ da odmaralište prodaju na osnovu odluke Vlade Republike Srpske, jer se radi o imovini koja nije ušla u privatizaciju i nalazi se van Srpske.

 – Odmaralište je i dalje u funkciji. I ljetos je radilo. Moj prethodnik je vodio spor sa Investiciono-razvojnom bankom (IRB) u vezi sa vlasništvom, međutim na reviziji smo izgubili. Odluka o prodaji je donesena 2019. godine i u julu ove godine je, po nalogu IRB-a, urađena nova procjena vrijednosti – kazao je Petrović.

Prema njegovim riječima, odmaralište na Crnogorskom primorju čini petnaestak kućica i zemljište na kojem se nalaze.

– Odmaralište u Baošićima je najčešće koristila ova fabrika čiji su radnici tamo ljetovali. Tu je, između ostalog, i sindikat „Alumine“ organizovao svoje skupove – rekao je Petrović, dodajući da je ovo druga po redu licitacija.

Kad je riječ o potraživanjima povjerilaca iz opšteg isplatnog reda, ona iznose 82 miliona maraka.

– Potraživanja iz višeg isplatnog reda su isplaćena. Potraživanja radnika, u predstečajnom periodu isplaćena su početkom ove godine i iznosila su oko 130.000 maraka – istakao je Petrović.

Dodao je da stečaj u ovoj fabrici, koji traje duže od decenije, pokušavaju da privedu kraju.

Najveći povjerilac ove fabrike je fočanska kompanija „Pavgord“, koja ima oko 170 miliona KM priznatih potraživanja, dok svi ostali povjerioci imaju oko 42 miliona maraka. „Pavgord“ je polovinom 2022. godine kupio 43 miliona KM potraživanja Vlade i institucija RS od Fabrike glinice „Birač“ i preuzeo većinu u Odboru povjerilaca.

Prije toga je imao već oko pet miliona potraživanja, a Okružni privredni sud u Bijeljini nedavno mu je priznao i 122 miliona KM potraživanja koja je prije deceniju kupio za deset puta manju sumu.

Kompanija je polovinom ove godine za milion KM kupila „Mehaniku“, kćerku firmu Fabrike glinice „Birač“. Prvobitna cijena „Mehanike“ bila je 14 miliona, ali je zbog nedostatka interesovanja kupaca pala na samo milion.

Troškovi

Sve troškove u vezi sa zaključenjem kupoprodajnog ugovora, kao i pripadajuće obaveze u vezi sa kupovinom imovine, snosi kupac, osim kada je riječ o odmaralištu u Baošićima.

U tom slučaju troškove koji nastanu u vezi sa tom prodajom snosiće Fond za upravljanje nekretninama i potraživanjima Republike Srpske.

Glas Srpske

Povezane vijesti

Divlja deponija uz Drinu kod Zvornika moguća ekološka bomba

Foto: BN Karakaj malo mjesto sa velikim problemom - divljom deponijom koja se nalazi u blizini kuća. Ovo je do otvaranja regionalne deponije na Crnom vrhu...

Rat stranih investitora i građevinaca oko HE u Zvorniku

Foto: Medoš One

Britanska kompanija „Mineco“ pustila je u martu 2022. godine u pogon svoju malu hidrocentralu „Medoš“ na rijeci Drinjači u Zvorniku sa čime je nastavila širenje svog biznisa na ovim prostorima kroz prvi projekat iz obnovljivih izvora energije. Dvije godine kasnije, firma „RDS – Rudarsko građevinski poslovi“ iz Srbije, koja je bila glavni izvođač podnosi krivičnu prijavu, a od nadležnog ministarstva traži da poništi izdate dozvole jer su, kako tvrde, izgradnju pratili brojni propusti i manjkavosti u tehničkoj dokumentaciji za koje su naknadno saznali. Investitori to negiraju, a nadležne institucije cijeli slučaj ignorišu.

Popular Articles