Wednesday, November 20, 2024

MUŽ TUČE ŽENU, DRUŠTVO SE VESELI Zašto zatvaramo oči pred nasiljem?

Nakon što se na portalima i društvenim mrežama sve češće pojavljuju snimci surovog porodičnog nasilja i nasilja nad ženama ili čak djevojčicama na javnim mjestima, koje prisutni najčešće nijemo posmatraju, socijalni psiholog Srđan Puhalo komentariše da takvo ponašanje nije specifično samo za našu sredinu.

-Postoji jedno opšte pravilo, potvrđeno eksperimentima, koje svjedoči da će, što je više ljudi prisutno nekoj nesreći ili nasilju, manje biti onih spremnih da priteknu u pomoć, jer svako očekuje da će to učiniti onaj drugi – objašnjava Puhalo.

Nasilje se toleriše i zato jer niko ne želi da se “zamjeri” nasilniku, pa se svi sklanjaju, i prave se da nisu ništa vidjeli i čuli, ocjenjuje Puhalo za Srpskainfo.

Kad je u pitanju nasilje u porodici ili nasilje nad ženama i djevojčicama, situacija je još složenija zbog uvriježenih stereotipa.

-Ako muž maltretira ženu, šira porodica to obično zna, ili bar naslućuje, ali ne reaguje. Na listi prioriteta, žrtva je na posljednjem mjestu, a najpreči je porodični ugled. Ni po koju cijenu se ne smije ugroziti lažna slika savršene porodice. Nasilja u porodici se stide i žrtva i svjedoci, pa su spremni na sve da ga sakriju od svijeta. Jedino se ne stidi nasilnik, inače ne bi radio to što radi– kaže Puhalo.

Dodaje da svjedoci nasilja često ne reaguju jer se boje nasilnika, a svjesni su da ih institucije neće adekvatno zaštititi.

– Imali smo nedavno slučaj u tramvaju u Beogradu, kada je siledžija fizički i seksualno maltretirao djevojčicu od 15 godina, a drugi putnici su to ćutke posmatrali. Vjerovatno su se bojali da će im nasilnik sasuti pet metaka u glavu, jer znaju da ulicama šetaju naoružni kriminalci i nasilnici –  kaže Puhalo.

Podsjećajući na video snimak sa svadbe, kada muž divljački tuče ženu, zato što igra i veseli se, Puhalo se pita, zašto nadležni nisu pokrenuli istragu po službenoj dužnosti i zašto slučaj policiji nisu pokrenule aktivistkinje koje se bore za prava žena.

-Ne mogu reći da nisu znali, taj video je gledao cijeli region – poručuje Puhalo.

(Srpskainfo)

Povezane vijesti

NASILJE NAD ŽENAMA: Tromi sistem ohrabruje nasilnike

Foto: interview.ba

Kada prijave nasilje i odluče se na pravni postupak u kojem moraju svjedočiti o preživljenom višegodišnjem psihičkom i fizičkom zlostavljanju, žrtve se suoče sa tromim, nefunkcionalnim sistemom.

Uvijek postoji sutra – snaga žena

Foto: Claudio Iannone

Jim Jarmusch, kultni američki redatelj, jednom je prilikom izjavio kako ne postoji ništa ljepše od otkrivanja umjetnosti, neovisno o kojoj se radi. Filmska, dakako, ona najčarobnija, posebna je za svakog filmofila, pa tako, gle čuda, nisam ni ja iznimka. Otkrivanje novih filmova, odnosno priča koje su isprepletene s realnošću na projektoru pokretnih slika uvijek su u meni stvarale osjećaj sreće, poput djeteta koje pronađe novu igračku, zakopanu u pijesku, otkrivenu morem umjetnosti. Tko će ga znati, možda je i odlazak u kino toliko poseban za mene, upravo jer mi iznova stvara osjećaj neizvjesnosti, leptirića u trbuhu kao kad se zaljubiš u posebnu osobu. Mrak kino dvorane isprekidan svjetlom projektora često zna donijeti životne priče, ali one tihe, ispunjene šutnjom. Priče koje su oko nas, ali za koje ne želimo čuti. Ili, još gore, za koje se pravimo da ne postoje. Jednu od takvih priča ispričala je talijanska redateljica Paola Cortellesi u filmu „Uvijek postoji sutra“.

Popular Articles