Foto: Printscreen
Protestna šetnja “Čuvam svoje dvorište” održana je u Bistrici kod Prijedora. Mještani ovog mjesta ponovo su se usprotivili otvaranju rudnika uglja. Upozoravaju na uništavanje prirode i kompletnog mjesta. Firma iz Teslića, tvrde, radi na otkopavanju bez ijedne dozvole.
“Čuvam svoje dvorište” – protestna šetnja u Bistrici kod Prijedora. Mještani ponovo dižu glas protiv otvaranja rudnika uglja. Ne žele rudnik u svojoj blizini. Brojne su negativne posljedice po prirodno okruženje. Upozoravaju i na nepropisne radnje.
SVETOZAR VUČKOVAC, mještanin sela Bistrica
“Mi smo iskoristili sve zakonske mogućnosti. Apelovali smo prema ministarstvu, institucijama, inspekciji. Na neki način smo se razočarali, da niko nije odreagovao na način kako to zakon zahtijeva.”
Iza ovih poslova stoji firma “Drvo export” iz Teslića. Poručuju da sve rade u skladu sa zakonom. Mještani pričaju da je prvo lokalni preduzetnik kupio zemlju od mještana, a potom iznajmio firmi iz Teslića.
JOVAN LEKANIĆ, mještanin sela Bistrica
“Svaka pretpostavka ovdje za život će biti ukinuta. Ja ne znam sa čime da ovo uporedim, osim sa pripremom još jednog egzodusa stanovništva sa ovoga područja.”
Sumnjivo je, pričaju mještani, od početka. Obećano im je etno-selo. Inspekcija je utvrdila da tragova rudarenja nema. Mještani tvrde da su izigrani.
ZORAN NINIĆ, mještanin sela Bistrica
“Znate, da vam dođe inspekcija i kaže: ‘Pa, nismo zatekli da se ovdje išta radi’. Jel’ to ne vrijeđa malo zdrav razum? Nije ovdje bitno da li je vlasnik Srđan, Marko ili Pero, ne želimo mi da se bavimo da li se protiv njega vode krivične prijave, to nas ne zanima. Ali, kako je moguće da dođete i uradite ovakvu devastaciju svega i svačega?”
Skupština grada Prijedora donijela je zaključak prema kojem bi svi radovi trebali da se obustave. To se nije desilo. U međuvremenu, 22. juna, Vlada Republike Srpske pokrenula je postupak za dodjelu koncesije.
MINISTARSTVO INDUSTRIJE, ENERGETIKE I RUDARSTVA RS
“Vlada Republike Srpske nastoji da realizacijom ovakvih projekata pruži podršku radu, zapošljavanju, povećanju obima rudarske proizvodnje i ostvarenju određenog prihoda kroz uplatu koncesione naknade, kao i da na taj način podstiče ekonomski rast i razvoj uopšte lokalne zajednice u kojoj će se određeni projekat realizovati.”
Mašine sa radovima ne prestaju. Otkop uglja započet je prije gotovo dva mjeseca. Tada i bez pokretanja postupka za dodjelu koncesije. Mještani poručuju da od odbrane svog sela neće odustati.