Četvrtak, 5 Decembra, 2024

Michel: Proširenje EU do 2030. godine je moguće, radimo na strateškoj agendi

Foto: EPA-EFE

Predsjednik Evropskog vijeća u odlasku Charles Michel rekao je da je cilj da Evropska unija (EU) i zemlje kandidati budu spremni za proširenje do 2030. još uvijek moguć za realizaciju.

Pozvao je na ubrzanje procesa proširenja Evropske unije, naglasivši stratešku potrebu integracije u evropsku porodicu zemalja zapadnog Balkana, Ukrajine i drugih zemalja kandidata.

Michel je naglasio da se EU mora pripremiti za buduće proširenje kroz unutrašnje reforme, uz održavanje zamaha prema pristupanju zemalja kandidata, koje također imaju značajan posao pred sobom.

Također je istaknuo da posljednja geopolitička zbivanja, uključujući rat u Ukrajini i izazove na zapadnom Balkanu, čine brzu reakciju EU-a još važnijom.

“Apsurdno je da EU ne ubrza ovaj proces”, rekao je Michel, pozivajući se na potrebu za većom stabilnošću, sigurnošću i prosperitetom u Europi.

Prema Michelovim riječima, EU radi na strateškoj agendi s ciljem bolje pripreme za proširenje. To podrazumijeva rješavanje finansijskih implikacija i prilagodbu procesa donošenja odluka kako bi Unija ostala učinkovita i s većim brojem članica.

“Pripremamo se za posljedice proširenja, uključujući finansijsku solidarnost i agilniji proces donošenja odluka”, naglasio je Michel, istaknuvši potrebu za pragmatičnim rješenjima koja će omogućiti EU da se prilagodi novoj stvarnosti s više država članica.

Ali osim napora Evropske unije, Michel je jasno dao do znanja da i zemlje kandidati moraju napraviti značajne pomake.

“Te zemlje znaju što trebaju učiniti. Kada tražimo reforme, to nije samo formalnost. To je ključno kako bismo osigurali da dijelimo iste vrijednosti i standarde”, naglasio je, ističući važnost reformi u upravljanju, mjerama protiv korupcije i usklađivanju s pravnim okvirom EU-a.

Michel je ponovno naglasio stratešku važnost integracije zapadnog Balkana i drugih zemalja kandidata u EU, kazavši da je to u interesu EU-a ”ako želimo više stabilnosti i sigurnosti u budućnosti”. Upozorio je na rizike ostavljanja tih zemalja izvan utjecaja EU-a, čime bi se potencijalno omogućilo drugim akterima da destabiliziraju regiju i demokratske vrijednosti.

Što više odugovlačimo, upozorava Michel, to više otvaramo vrata drugima da iskoriste našu neodlučnost. Kako bi se postigao cilj, odnosno integracija novih članica u Evropsku uniju do 2030. godine, EU mora balansirati unutarnje reforme s potrebom za podrškom napretku zemalja kandidata.

Fena

Povezane vijesti

Sud u Salcburgu donio prvu presudu: Korak bliže ka otklanjanju diskriminacije vozača iz BiH

Njihovo prisustvo u EU nije isto kao boravak koji se odnosi na privatne ili turističke svrhe.

Ne mari EU za Afriku

Foto: UNHCR

Građanski rat u Sudanu, jedan od najkrvavijih sukoba u posljednjem desetljeću, rijetko se pojavljuje u europskim medijima, unatoč stravičnim gubicima i humanitarnoj krizi. Od travnja 2023. stradalo je najmanje 20.000 ljudi, a mnogi stručnjaci procjenjuju da je žrtava više od 100.000, EU, međutim, pokazuje manjak interesa za pružanje pomoći

Popular Articles