Lokalni zakonodavci u Meksiku dali su u četvrtak zeleno svjetlo za zakonsku reformu kojom bi se suspendovala roditeljska prava muškarcima protiv kojih se vodi istraga za ubistvo žena te za pooštravanje sankcija za napade na žene kiselinom.
Meksiko se suočava s jednom od najviših stopa rodnog nasilja u svijetu, a bujica femicida – ubistava žena ili djevojčica – izazvala je žestoke proteste u zemlji u kojoj se žene bore za veći uticaj.
Zakonodavci u državi Puebla jednoglasno su podržali reformu za “oduzimanje roditeljskih prava u slučajevima femicida”, što je izazvalo odobravanje u dvorani nakon minute šutnje za žrtve tog zločina.
Reforma je nazvana po advokatici Ceciliji Monzon, koja je ubijena prošlog maja.
Vlasti su kasnije uhapsile glavnog osumnjičenika, bivšeg kongresmena i oca njenog djeteta.
Jednoglasno je prihvaćen i zakon kojim se napadi kiselinom sankcioniraju kaznom do 40 godina zatvora, tretirajući zločin kao ekvivalent pokušaju ubistva žene.
Dnevno više od 20 ubijenih žena
Reforma, nazvana Malenin zakon, odaje počast saksofonistici Mariji Eleni Rios, koja je svjedočila na sudu o napadu kiselinom u svom domu u kojem je zadobila teške opekline.
“Neka ova reforma postane primjer na nacionalnom nivou, koji će nam omogućiti bolji pravni okvir i pristup životu bez nasilja”, napisala je lokalna zastupnica Nora Escamilla na Twitteru.
Broj prijavljenih ubijenih žena u Meksiku prošle godine porastao je za više od 600 – na 7.646, a većina slučajeva proglašena je lakšim krivičnim djelom ubistva iz nehata.
To u prosjeku iznosi više od 20 ubijenih žena dnevno.
Vladini podaci iz 2019. godine pokazali su da se u prosjeku na 100 ubijenih žena presude samo četiri kazne.