Foto: Pixabay
Osnovna prava uključujući pravo na život u miru ozbiljno su povrijeđena za milione djece širom svijeta ocjena je Ujedinjenih nacija (UN) povodom 20. novembra, kada se obilježava Međunarodni dan prava djeteta.
Prije 35 godina UN je usvojio Konvenciju o pravima djeteta pa se 20. novembar obilježava kao Svjetski dan djeteta. Ove godine održava se pod sloganom “Sva prava za svu djecu”, kojim vlasti pozivaju na zaštitu temeljnih prava sve djece.
Opća skupština Ujedinjenih nacija 20. novembra 1989. godine usvojila je Konvenciju o pravima djeteta, koja definira niz dječjih prava, uključujući pravo na život, zdravlje, obrazovanje i pravo na saslušanje. Konvencija je stupila na snagu nešto više od godinu dana kasnije, 2. novembra 1990. godine, a usvojile su je gotovo sve zemlje svijeta – osim Sjedinjenih Američkih Država i Somalije.
Ipak, čini se da je poštivanje i ostvarivanje prava djece u posljednjem razdoblju na vrlo niskoj razini.
Najosnovnije ljudsko pravo, pravo na život, krši se u ratnim zonama koje su se posljednjih godina proširile.
U Pojasu Gaze ubijeno više od 14.000 djece
Prema podacima UNICEF-a, samo u Pojasu Gaze ubijeno je više od 14.000 djece.
Ovaj dan prilika je za prepoznavanje izazova s kojima se djeca suočavaju u podijeljenom, problematičnom i često nasilnom svijetu, ističe generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres.
“Ovoga puta, moto nas podsjeća da moramo slušati djecu dok se bore za svoja prava i za budućnost čovječanstva”, napisao je Guterres u poruci.
Podsjetio je na Pakt za budućnost koji je Opća skupština UN-a usvojila na Samitu za budućnost u septembru ove godine u New Yorku. Prema njegovim riječima, dokument sadrži važne obaveze zaštite i podrške djeci te zaštite njihovih prava. Istodobno su uključene obaveze da se prošire njihove mogućnosti aktivnog sudjelovanja u odlukama koje ih se tiču.
Nasilje, sukobi i klimatske promjene utječu na mentalno zdravlje djece
Povodom Svjetskog dana djeteta u Sarajevu je danas održana konferencija pod nazivom “Osluškivanje budućnosti”, koju su organizovali UNICEF BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH te Vijeće za djecu BiH s ciljem skretanja pažnje na ključne izazove s kojima se suočavaju djeca u našoj zemlji, ali i promovisanja međugeneracijskog dijaloga na temu budućnosti.
BiH je potpisnica UN-ove Konvenciju o pravima djeteta, čime je preuzela obavezu stvaranja boljih uslova za djecu. Kontinuirano se radi na unapređenju zakonodavstva i praćenju implementacije Konvencije. Međutim, izazovi poput nasilja, sukoba, klimatskih promjena i njihovih posljedica, značajno utječu na mentalno zdravlje djece i ostvarivanje njihovih prava.
“Od ključnog je značaja slušati, osluškivati šta djeca imaju da kažu, šta ljudi imaju da kažu i truditi se i raditi na tome da se provedu mjere koje će zaista biti važne za budućnost te djece”, rekao je Marc Lucet iz UNICEF-a BiH.
Dodao je važno okupiti generacije koje će slušati jedni druge i zajedno raditi kako bi se suprotstavili izazovima, od klimatskih promjena, preko sukoba, do nasilja na internetu i uspostavili dijalog za budućnost.
Kemo Sarač, pomoćnik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, naglasio je da ta institucija godinama, u saradnji s UNICEF-om, radi na unapređenju zaštite i položaja prava djece u Bosni i Hercegovini.
“Nastojimo da kroz politike i planove te inicijative, koje su prihvatljive u Bosni i Hercegovini, osiguramo prava, zaštitu prava i interesa djece, počev od zaštite od nasilja, pa do osiguravanja jednakih prava na pristup obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i svim drugim pravima koja djeci pripadaju”, rekao je Sarač i dodao:
“Osiguravajući jednaka prava za djecu, osiguravamo uslove za bolje i zdravije društvo u narednom periodu”.