Foto: Getty Images
Bolesti koje prenose komarci šire se po svijetu, a posebno u Evropi usljed klimatskih promjena, tvrdi profesorka Rejčel Lou, istraživačica pri Katalonskom institutu za istraživanje i napredne studije (ICREA).
Ona je upozorila da će se epidemije bolesti koje prenose komarci proširiti na trenutno nezahvaćene dijelove sjeverne Evrope, Azije, Severne Amerike i Australije u narednih nekoliko decenija, piše Gardijan, a prenosi Tanjug.
Komarci šire bolesti kao što su malarija i denga groznica, čija se prevalenca značajno povećala u posljednjih 80 godina pošto im je globalno zagrijevanje omogućilo toplije i vlažnije uslove.
”Globalno zagrijavanje zbog klimatskih promjena znači da vektori bolesti koji prenose i šire malariju i dengu mogu da nađu dom u više regiona, sa izbijanjem epidemije u oblastima gdje je vjerovatno da će ljudi biti imunološki naivni, a sistemi javnog zdravlja nepripremljeni”, rekla je Lou.
Naučnica je istakla da će duža ljeta povećati sezonski okvir za širenje bolesti koje prenose komarci kao i da će biti sve teže boriti se s epidemijama ovih bolesti.
Denga se prvenstveno pojavljivala u tropskim i suptropskim regionima,a duže vruće sezone i rjeđi mrazevi doveli su do toga da je postala najbrže širena virusna bolest koju prenose komarci na svijetu, a sve više raste u Evropi.
Azijski tigrasti komarac prenosi groznicu denga i od 2023. godine je zabilježen u 13 evropskih zemalja, uključujući Italiju, Francusku, Španiju, Maltu, Monako, San Marino, Gibraltar, Lihtenštajn, Švajcarsku, Njemačku, Austriju, Grčku i Portugal.
“S obzirom da se klimatske promjene čine tako teškim za rješavanje, možemo očekivati da ćemo vidjeti više slučajeva i vjerovatno smrtnih slučajeva od bolesti kao što su denga i malarija širom kontinentalne Evrope. Moramo da predvidimo izbijanje i pređemo na ranu intervenciju kako bismo spriječili pojavu bolesti”, ocijenila je Lou.