Foto: Fokus
Fokus donosi frapantane nalaze revizora u robnim rezervama na području FBiH. Ni pandemija koronavirusa, niti brojne krize u svijetu nisu dovoljne da se stanje popravi
Piše: A. DUČIĆ/Fokus.ba
Ukoliko bi nas, ne daj Bože, sutra zadesila neka prirodna ili druga kastrofa, u robnim rezervama na području Federacije bi bilo zaliha samo do vikenda! Ovo su u najkraćem nalazi federalnih revizora u najnovijem izvještaju o praćenju preporuka direkcija za robne reserve na nivou FBiH i kantona.
-Kada su u pitanju količine robnih rezervi u FBiH, trenutne zalihe roba u većini direkcija su minimalne i dostatne samo za nekoliko dana, dok neke gotovo uopće nemaju rezerve roba – navodi se u novom izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH.
Značajna sredstva
Kako se navodi, nisu osigurana dovoljna i odgovarajuća skladišta za smještaj robnih rezervi, iako se za ove namjene izdvajaju značajna sredstva, niti su razmatrani alternativni i ekonomičniji načini čuvanja robnih rezervi.
Bez obzira na stanje izazvano pandemijom COVID-19 i poremećaje na tržištu izazvane inflacijom, energetskom krizom i ratnim dešavanjima u Ukrajini, kako se navodi, intervencije robnim rezervama bile su neznatne.
U izvještaju se ističe da u Federaciji BiH nije uspostavljen odgovarajući sistem upravljanja robnim rezervama. Utvrđeno je da upravljanje robnim rezervama nije koordinirano, već se posebno provodi na nivou FBiH i nivou kantona.
-Iako je Federalna direkcija imala zakonsku obavezu saradnje s kantonalnim direkcijama, u posmatranom periodu revizije nije poduzimala aktivnosti kako bi se inicirala i uspostavila koordinacija u planiranju i intervenisanju robnim rezervama. Direkcije i dalje na različit način tumače i primjenjuju Zakon o javnim nabavkama, te se kod primjene izuzeća ne vrši adekvatna procjena ispunjenosti uslova za svaku pojedinačnu nabavku – ističe se u nalazima revizora.
Kako se navodi, vlada FBiH je započela aktivnosti na izradi novog zakona o robnim rezervama. Naime, formirana je radna grupu za izradu prednacrta zakona. Međutim, nije izrađen u ostavljenom roku i dostavljen Vladi na usvajanje. Vlada FBiH nije, kako je ustanovljeno, u saradnji sa kantonalnim vladama, provodila aktivnosti na analizi postojećeg sistema upravljanja robnim rezervama u FBiH.
Upravljanje rezervama
-Nijedna kantonalna vlada nije uradila detaljnu analizu postojećeg sistema upravljanja robnim rezervama. Iako su pojedine kantonalne vlade poduzimale aktivnosti na izmjeni zakona o robnim rezervama, i dalje nisu precizirana sva pitanja od značaja za efikasno upravljanje robnim rezervama – kaže se u izvještaju.
Također, ističe se da većina direkcija nije blagovremeno vršila nabavke roba za potrebe robnih rezervi, kao ni adekvatnu procjenu ispunjenosti uslova za izuzeće od primjene Zakona o javnim nabavkama.
-Od sedam direkcija nijedna nije osigurala robne rezerve prema vrstama i količinama predviđenim bilansima roba, u skladu s potrebama stanovništva FBiH, odnosno kantona. Većina direkcija nije provodila analize troškova skladištenja i obnavljanja robnih rezervi, niti uputila konkretne prijedloge nadležnim vladama za iznalaženje najekonomičnijeg načina čuvanja robnih rezervi – nalazi su revizora.