Subota, 21 Juna, 2025

Ljudska prava LGBTI osoba u BiH: regresivne politike nadjačavaju sporadični napredak

Foto: Unsplash

Povodom 17. maja, Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, Sarajevski otvoreni centar podsjeća da su LGBTI osobe u Bosni i Hercegovini i dalje suočene s ozbiljnim izazovima u ostvarivanju svojih osnovnih ljudskih prava.

Tokom 2024. godine, uočeni su tek minimalni i izuzetno spori institucionalni pomaci, dok se istovremeno bilježi kontinuirana društvena netrpeljivost, jačanje regresivnih politika i donošenje propisa koji dodatno otežavaju život LGBTI osobama u našoj zemlji.

Sistemske promjene su i dalje rijetkost, a pozitivni pomaci najčešće su rezultat individualnih napora, a ne jasno definisanih strategija ili političke volje. Iako postoji blagi napredak u javnom dijalogu i djelimična institucionalna otvorenost, promjene ostaju fragmentirane i bez održive podrške.

Entitetski jaz i regresivne mjere u Republici Srpskoj

Posebno zabrinjava sve izraženiji politički i institucionalni jaz između Federacije BiH i Republike Srpske kada je riječ o poštivanju ljudskih prava LGBTI osoba. U Republici Srpskoj je 2024. godina obilježena nizom regresivnih poteza – od kriminalizacije klevete do usvajanja Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, kojim se dodatno sužava prostor za djelovanje civilnog društva. Ove mjere posebno pogađaju organizacije i aktiviste koji se zalažu za ljudska prava LGBTI zajednice.

Jedan od najopasnijih primjera regresije jeste izbacivanje rodnog identiteta kao zaštićene karakteristike iz Krivičnog zakona RS. Napadi na LGBTI osobe i aktiviste u Banjaluci ostali su nekažnjeni, bez ikakvih rezultata u istragama, što dodatno potvrđuje stanje pravne nesigurnosti.

Federacija BiH pokazuje određenu institucionalnu otvorenost i postoji politička volja dijela donosilaca odluka, ali konkretni rezultati izostaju. Proces regulisanja istospolnih zajednica traje već sedam godina bez konačnih rješenja, što jasno ukazuje na blokade i stagnaciju. To dodatno potvrđuje koliko je nužno uložiti veće napore da bi se unaprijedio pravni i društveni položaj LGBTI osoba.

Sarajevski otvoreni centar svake godine objavljuje Rozi izvještaj o stanju ljudskih prava LGBTI osoba u BiH, i zabrinjavajuće je da prioritetne mjere identifikovane u prethodnim godinama kroz i dalje nisu realizovane. To ukazuje na potpuni nedostatak političke volje i institucionalnog odgovora u zaštiti prava LGBTI zajednice.

U najnovijem Rozom izvještaju, Sarajevski otvoreni centar poziva da se poduzmu prioritetne mjere: usvajanje zakona o životnim zajednicama istog spola; usvajanje novog Zakona o mirnim okupljanjima u Kantonu Sarajevo; pravno priznavanje rodnog identiteta i pokrivanje troškova prilagodbe spola zdravstvenim osiguranjem.

U vremenu kada su ljudska prava i vladavina prava ozbiljno ugroženi, posebno u Republici Srpskoj, hitno je potrebna mobilizacija svih društvenih aktera, a posebno institucija vlasti, kako bi se spriječilo dalje urušavanje prava LGBTI osoba i osigurao siguran, dostojanstven i ravnopravan život za sve.

„Stanje ljudskih prava LGBTI osoba u BiH jasno pokazuje da je potreban veći institucionalni angažman i politička odlučnost. Pozivamo sve nivoe vlasti da hitno prepoznaju važnost ovih pitanja i djeluju u skladu s međunarodnim obavezama koje je BiH preuzela. Ne postoji demokratsko društvo bez jednakosti, a upravo je sada trenutak da pokažemo da Bosna i Hercegovina može i mora biti zemlja koja poštuje prava svih svojih građana i građanki. Ne smijemo izgubiti iz vida da su upravo oni koji najglasnije targetiraju LGBTI zajednicu isti oni koji urušavaju pravni poredak u Bosni i Hercegovini – kriminalizuju slobodu izražavanja, donose zakone o ‘stranim agentima’, podrivaju rad institucija i odbijaju provoditi odluke sudova. Njihova homofobija nije izolovani incident, već dio šireg napada na slobode svih građana i građanki.“ – kazao je Darko Pandurević iz Sarajevskog otvorenog centra.

 

Povezane vijesti

Bh. povorka ponosa 2025: Sloboda, otpor, ali i nasilje

Foto: Impuls Bh. povorka ponosa obavještava javnost o napadima na LGBTIQ+ osobe, koji su se desili uoči i na dan povorke.  U nastavku pročitajte saopštenje. Šesta Bh....

Lejla Huremović: „Bh. politika se okreće sve više desno, a mi smo prvi_e na udaru“

  Uoči 6. Bh. povorke ponosa, razgovarali smo sa Lejlom Huremović, članicom Organizacionog odbora. Povorka ponosa će se održati 14. juna u Sarajevu, pod sloganom...

Popular Articles