Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Kritike presude: Ako je okončan slučaj, gdje je tijelo Khashoggija?

Saudijski sud je ukinuo pet smrtnih kazni i zamijenio ih sa 20-godišnjim zatvorom za ubistvo novinara i kritičara Rijada.

Nakon što je saudijski sud u ponedjeljak ukinuo pet smrtnih kazni zbog ubistva novinara disidenta Jamala Khashoggija, što je konačna presuda u slučaju gdje je kolumnista Washington Posta ubijen i raskomadan, čule su se brojne kritike.

Sud je izrekao 20-godišnje kazne zatvora petorici muškaraca, dok su trojica dobili kazne od sedam do 10 godina zatvora, prenijeli su saudijski mediji. Osam osuđenih za ubistvo, koje se desilo u saudijskom konzultatu u turskom gradu Istanbulu, nisu identificirani.

Presuda je izrečena nakon što su Khashoggijevi sinovi u maju kazali kako su „pomilovali“ ubice, a sve je UN-ova ekspertica Agnes Callamard nazvala „parodijom pravde“.

Khashoggi je nestao 2. oktobra 2018. kada je bio u konzulatu u Istanbulu. Turske vlasti su kasnije objavile kako je ga je u toj građevini ubio saudijski tim ubica. Njegovo tijelo nikada nije nađeno.

Upitno nezavisno sudstvo

Cijeli sudski proces su žestoko kritizirale organizacije za zaštitu ljudskih prava koje su navodile kako niko od viših zvaničnika niti bilo ko se sumnjičio za naručivanje ubistva nije proglašen krivim. U pitanje je dovođeno i nezavisnost sudstva.

Khalil Jahshan, iz Arapskog centra u Washingtonu, ističe kako je tužiteljev ured objavio kako je „slučaj zauvijek zatvoren“.

„Još važnije, gdje je tijelo Jamala Khashoggija? Sa ovim presudama pretpostavljam da su otkrili šta se desilo sa njim. Cijela presuda mi izgleda izmanipulirana. Prema pravnim praksama u Saudijskoj Arabiji, porodica ima pravo na uticaj na presudu i porodica je objavila svoj stav vjerovatno pod pritiskom. Sumnjam da su ovo uradili slobodno, poznavajući ih“, kazao je Jahshan, porodični prijatelj, za Al Jazeeru.

Callamard, UN-ova specijalna izvjestiteljica za vanpravna, masovna i proizvoljna ubistva, navela je kako ima „kredibilne dokaze“ da su saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, koga je Khashoggi jako kritizirao, te drugi zvaničnici Saudijske Arabije odgovorni za ubistvo. Sve je objavila još u junu 2019. godine.

U ponedjeljak je na Twitteru objavila kako suđenje nije bilo ni fer ni transparentno, te kako „pitanje odgovornosti prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana uopće nije tretirano“.

Gdje je tijelo?

I Hatice Cengiz, Khashoggijeva zaručnica, je preko društvenih mreža kritizirala presudu.

“Današnja presuda u Saudijskoj Arabiji čini lakrdiju od pravde. Saudijske vlasti zatvaraju slučaj bez da svijet sazna istinu o tome ko je odgovoran za Jamalovo ubistvo. Ko ga je planirao, naredio, gdje je tijelo? Ovo su najvažnija pitanja koja ostaju u potpunosti neodgovorena“, napisala je ona na Twitteru.

Rami Khouri, sa Američkog univerziteta u Bejrutu, za Al Jazeeru kaže kako su mnogi širom svijeta kritizirali proces jer je protiv međunarodno prihvatljivih standarda pravde.

“Pitanje ko je naredio ubistvo je i dalje veliko pitanje. Prijestolonasljednik je prozvan i to je jako ozbiljna optužba kada dolazi od UN-a ili CIA-e. Mnogo pitanja čeka odgovore“, dodao je on.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Povezane vijesti

Političar iz Nevade osuđen na doživotni zatvor zbog ubistva novinara

 Foto: Agencije

Bivši političar iz Nevade osuđen je na doživotni zatvor nakon što je proglašen krivim za ubistvo novinara Jeffa Germana u septembru 2022.

Sud u Prištini osudio četiri osobe za pomaganje u ubistvu Olivera Ivanovića

Foto: Arhiv

Osnovni sud u Prištini proglasio je krivim Nedeljka Spasojevića, Marka Rošića, Dragišu Markovića i Žarka Jovanovića krivim za pomaganje u ubistvu predsjednika Građanske inicijative "Srbija, demokratija, pravda" Olivera Ivanovića i osudio trojicu od četvoro okrivljenih na kazne od četiri do 10 godina zatvora.

Popular Articles