Foto: AP
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je odluku u postupku dvojice britanskih državljana protiv Francuske, kojom je, između ostalog, utvrđeno da se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim je država prikupljanja, u ovom slučaju – Francuska, pribavila dokaze.
Sud je, kako se navodi, primjetio da je ovaj zaključak u skladu s praksom Suda Evropske unije (CJEU) prema kojoj načelo uzajamnog priznavanja presuda i sudskih odluka zabranjuje tijelima, koja su izdala EIN (evropski istražni nalog) za prenos takvih podataka kao dokaza, reviziju zakonitosti zasebnog postupka, kojim je država članica izvršenja prikupila dokaze.
Brojni predmeti
Odluka Evropskog suda za ljudska prava po zahtjevu Britanaca A.L. i E.J. protiv Francuske – 44715/20 i 47930/21 donijeta je 24. septembra ove godine, a vezana je za dešifrovanu aplikaciju za komunikaciju “EncroChat”, što važi i za sve ostale dekriptovane komunikacije, pa i “SKY ECC” aplikaciju.
Ova odluka po predstvaci dvojice Britanaca bit će veoma važna za mnoge evropske zemlje, između ostalih i za Bosnu i Hercegovinu i zemlje regiona, koje su na osnovu dokaznog materijala preuzetog preko međunarodno – pravne pomoći pokrenule brojne krivične predmete.
Što se tiče Crne Gore, Specijalno državno tužilaštvo postupa uz tumačenje, a što su prihvatile i rezonovale i sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, a kasnije i sudovi kroz potvrđivanje brojnih optužnica SDT-a, da je sasvim dovoljno da Crna Gora postupa prema relevantnim propisima države (Francuske) u kojoj je konkretna radnja “skidanja poruka” sa kriptovanih aplikacija – preduzeta, pišu Vijesti.me.
Odluka Evropskog suda za ljudska prava je važna za Crnu Goru i kada se ima u vidu da je članom 9 Ustava Crne Gore propisano da su potvrđeni i objavljeni međunarodni ugovori i opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava sastavni dio unutrašnjeg pravnog poretka i da imaju primat nad domaćim zakonodavstvom i neposredno se primjenjuju kada odnose uređuju drugačije od unutrašnjeg zakonodavstva.
Dvojica državljana Ujedinjenog Kraljevstva se u matičnoj zemlji krivično gone na osnovu dokaza, koje su sa dekripovane aplikacije “EncroChat”, pribavili nadležni francuski organi.
Oni su dvije predstavke podnijeli protiv Francuske, tvrdeći da im je preuzimanjem komunikacije povrijeđeno pravo na privatnost iz člana 8 Konvencije i da im u Francuskoj u vezi sa tom navodnom povredom prava nije bilo na raspolaganju djelotvorno pravno sredstvo.
Šifrovani podaci
U odluci ESLJP, između ostalog, piše da su francuski istražitelji prilikom operacije skidanja šifrovanih podataka sa zaštićenih aplikacija djelovali na osnovu ovlaštenja koje su dobili od tamošnjih sudija.
– Podatke koji se odnose na korisnike EncroChata koji se nalaze u Ujedinjenom Kraljevstvu prikupili su francuski istražitelji prije njihovog prenosa Nacionalnoj agenciji za borbu protiv kriminala Ujedinjenog Kraljevstva, a prema uputama francuskog tužitelja u skladu s EIN-om – navodi se u odluci.