Foto: Impuls
Evropski sindikat kontrolora leta upozorava da bi sistem kontrole zračnog saobraćaja u Bosni i Hercegovini mogao doživjeti potpuni kolaps, što bi moglo imati ozbiljne posljedice za cijelu Evropu. Istovremeno traže veću zaštitu i imunitet za Eurocontrol.
Kontrola zračnog saobraćaja u Evropi funkcioniše na nacionalnom, ali i međunarodnom nivou. U Njemačkoj je, primjerice, za to zadužena kompanija Deutsche Flugsicherung (DFS), dok centralnu koordinaciju kontrole zračnog saobraćaja u Evropi obavlja Eurocontrol, Evropska organizacija za sigurnost vazdušne navigacije sa sjedištem u Briselu.
Sindikalne organizacije kontrolora leta okupljene su u evropski krovni sindikat ATCEUC (Air Traffic Controllers European Unions Coordination), koji je u otvorenom pismu izrazio zabrinutost zbog, kako navode, “stabilnosti usluga kontrole leta u cijeloj Evropi”. Razlog za to je situacija u Bosni i Hercegovini, piše ugledni njemački medij Focus.de.
39 MILIONA EVRA DUGA UGROŽAVA VAZDUŠNI SAOBRAĆAJ
Bosna i Hercegovina je u prošlosti izgubila arbitražni spor sa slovenskom energetskom kompanijom Viaduct, zbog čega joj sada mora isplatiti oko 39 miliona evra. Iako taj spor nema nikakve veze sa avijacijom, Viaduct sada, kako tvrde sindikati, pokušava naplatiti dug putem zapljene sredstava koje Eurocontrol inače uplaćuje bh. Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA).
Iz BHANSA-e su potvrdili da je Eurocontrol zbog toga blokirao sve uplate prema toj agenciji.
“ATCEUC upozorava da je to izazvalo ‘trenutnu finansijsku krizu za BHANSA-u’. Agencija za kontrolu leta ostala je bez prihoda od naknada za usluge kontrole leta”, navodi se u pismu.
“Kako ti prihodi čine 90 posto finansiranja BHANSA-e, agencija se sada nalazi na rubu operativnog kolapsa”, upozoravaju iz ATCEUC-a.
POSLJEDICE ZA CIJELU EVROPE
Sindikat upozorava da bi potpuni prekid rada kontrole leta u BiH imao ozbiljne posljedice: zatvaranje aerodroma u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tuzli, obustavu vojnih, humanitarnih i medicinskih letova, te masovna otpuštanja stručnog kadra.
“Pored toga, zračni prostor Bosne i Hercegovine predstavlja važnu tačku u jugoistočnoj Evropi i preuzima značajan dio evropskog preletnog saobraćaja”, naglašavaju iz ATCEUC-a.
Potencijalno preusmjeravanje letova zbog ove situacije moglo bi izazvati preopterećenje u susjednim državama i poremetiti čitavu evropsku mrežu vazduđnog saobraćaja.
POZIV ZA ZAŠTITU EUROCONTROLA
Sindikat ATCEUC upozorava da slučaj Bosne i Hercegovine možda neće biti usamljen i poziva belgijske vlasti da dodatno zaštite Eurocontrol, posebno kada je riječ o imunitetu od zapljene sredstava trećih strana.
“Nedostatak takve pravne zaštite ugrožava finansijski sistem Eurocontrola, što bi moglo imati ozbiljne posljedice za evropski avio-sektor”, upozoravaju iz ATCEUC-a.
Eurocontrol se do objave ovog teksta nije zvanično oglasio o cijelom slučaju.
BN