Preduzeća u Bosni i Hercegovini u prosjeku obave 33 plaćanja poreza tokom godine, potroše 411 sati na podnošenje naloga za plaćanje, pripremu i plaćanje poreza, a plate porez na teret poslodavca u iznosu od 23,7 odsto od ostvarene dobiti.
Ovo, kako upozoravaju iz Direkcije za ekonomsko planiranje BiH, ukazuje da smo daleko iza zemalja iz okruženja, koje su ubrzale i olakšale plaćanje poreza pojednostavivši proceduru plaćanja kroz uvođenje elektronskog plaćanja.
– Ovo je takođe otežavajuća okolnost za privlačenje novih investicija i novih investitora, čije bi djelovanje na području BiH značajno doprinijelo porastu zaposlenosti, kao i rastu ekonomske aktivnosti. Jedan korak ka poboljšanju poslovanja ostvarila je UIO BiH, koja je početkom prošle godine uvela elektronsko podnošenje PDV i akciznih prijava, te entitetske poreske uprave, koje su radile na unapređenju svojih sistema, odnosno e-prijava obrazaca – navode u DEP-u.
Kao pozitivan primjer naveden je i to što je Republika Srpska povećala neoporezivi dio plate sa 200 na 500 maraka.
Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke za 2018. godinu, prema lakoći poslovanja BiH je rangirana na 137. mjesto od 190 ekonomija. U poređenju sa godinom prije, BiH je nazadovala za četiri mjesta.
(Srpskainfo)