Taj njegov očajnički monolog jedan učenik snima mobitelom i stavlja na YouTube. Vasilij Goloborodko postaje toliko popularan da ga biraju za predsjednika Ukrajine.
Tako počinje megapopularna ukrajinska humoristična serija “Sluga naroda” (već četvrta sezona) isto tako popularnog stand-up komičara Vladimira Zelenskog koji glumi očajnog Vasilija. No, sada su se stvari promijenile. Došlo je do ironičnog obrata – nije film po istinitom događaju nego obratno: realni život temelji se na televizijskoj “istini”. Naime, glavni glumac krenuo je stopama svog imaginarnog lika i kako sada stvari stoje, samo tridesetak dana prije stvarnih predsjedničkih izbora glumac Vladimir Zelenski najozbiljniji je kandidat za položaj predsjednika Ukrajine, među rekordnih 44 koji su istaknuli svoju kandidaturu.
Strukture
Ukrajina je jedna očajna zemlja. Ukrajinci su posve razočarani u politiku i političare. Narod je rastrzan između svog zdvojnog rusko-ukrajinskog identiteta, razočaran u brutalnu politiku “starijeg brata” (otimanje Krima, podrška istočnoukrajinskim separatistima) koji im stalno prijeti da će im “uzeti suverenost jer je nisu dostojni” (“Naš dug je da spasimo Ukrajinu”, kaže zloguko član Putinova savjetničkog vijeća Sergej Markov), oslonjen na krive novopovijesne nacionalne premise iz vremena Drugoga svjetskog rata, poput hrvatskih desničara, te potpuno devastiran i poharan korupcijom, bezobzirnošću, licemjerjem i nemarom vladajućih struktura (opet sličnost s ubogom hrvatskom stvarnošću).
Zato nije ni čudno što je jedan humorist uzburkao strasti te razdrmao nezainteresiranu apolitičnu mladež i razočarani pauperizirani srednji sloj, što je njegova prednost, ali i prokletstvo jer je ta populacija nepouzdani izborni korpus. (Oni su spremni na telefon, kad ih se nazove, reći da su za njega, ali jesu li se spremni pokrenuti pa izaći iz stana do biračkog mjesta ako taj dan, recimo, bude kiša ili, pak, sunce pa je bolje otići na izlet u prirodu, kaže ukrajinski politolog Vladimir Fesenko).
Drugi krug
No, kako bilo, danas, točno 30 dana prije izbora (nedjelja 31. ožujka), 41-godišnji Vladimir Zelenski uvjerljivo vodi u anketama, i to s impresivnih deset poena prednosti (27 posto) pred iskusnim i svim mastima premazanim dvojcem: ukrajinskom Evitom Peron Julijom Timošenko i trenutnim predsjednikom Petrom Porošenkom, koji oboje imaju nešto više od 18 posto. S tim da u anketama Zelenski oboje pobjeđuje u drugom krugu, a Timošenko nadjačava Porošenka.
“Proljeće će pokazati koliko je tko krao” i “Proljeće dolazi – hapsit ćemo” najupečatljivije su poruke pobjednika “Plesa za zvijezdama” kojima osvaja Ukrajince s divovskih billboarda diljem zemlje. Kada se pojavio Zelenski, nekad najljepši Ukrajinac prema ženskom časopisu Viva, mnogi su mislili da je on tek prolazna moda i da će se polako ispuhavati kako bude trajala predizborna kampanja, ali sada je već ozbiljna pojava. O tome svjedoči i to što su s njim razgovarali Kurt Walker, u američkoj administraciji zadužen za Ukrajinu, te američka veleposlanica u Kijevu Marie Yovanovich, a ni Rusi ga više ne omalovažavaju kao dosad da je “prvi klaun u klaunskoj državi”, nego prave analize što ako on stvarno osvoji vlast. To bi donijelo opterećenje Kremlju jer bi došao potpuno nepredvidiv čovjek, pišu ruski mediji.
Čini se da je Zelenski zapravo krenuo u kampanju smatrajući to dobrom reklamom za novu sezonu serije “Sluga naroda”, ali sada su stvari postale ozbiljne. Prvih dana Zelenski je kampanji pristupio kao da je to dobra “zeka-peka” za njegovo društvo i njegov YouTube status. Pozivao je narod da mu sastavi vladu, obećavao umirovljenicima deset puta veće mirovine, prijetio smrtnom kaznom korupcionašima, sprdao se oko NATO-a i EU (“Mi ćemo u EU kad oni budu molili nas, a ne da mi moljakamo njih” izjava je zbog koje su ga u Rusiji dizali u nebesa), govorio kako mu treba samo jedan mandat da reformira stvar pa se povlači.
No, sada se Zelenski mora uozbiljiti za svoju kampanju, što neki ukrajinski analitičari smatraju dvosjeklim mačem za njegove birače. Tako je rekao da Ukrajina mora i u EU i NATO kao i dalje surađivati s MMF-om te da je u Ukrajini glavni jezik u obrazovanju ukrajinski, a ne ruski (iako on u javnosti češće govori ruski) kojemu, kaže, treba dati određeni prostor. Izjasnio se i o Krimu – on je ukrajinski. Rekao je da je za dijalog s Rusijom, ali je pozvao SAD i Veliku Britaniju da budu posrednici.
Ciparski krimen
Iako se Porošenko i Timošenko najviše “sapunaju”, pitanje je kada će početi kompromitacija Zelenskog. Ona je sada u drugom planu. Prvo, da je on čovjek Igora Kolomojskog, odbjeglog oligarha koji je našao utočište u Izraelu i glavni je Porošenkov neprijatelj. Njegova serija prikazuje se na televiziji 1+1 čiji je vlasnik Kolomojski, a ta ga televizija i forsira. Drugo, sada mu izvlače da je on još uvijek, preko Cipra, u suvlasništvu nekih ruskih filmskih produkcijskih kuća, što je u ovom trenutku u Ukrajini veliki krimen.
Ne mogu mu oprostiti ni svojedobnu izjavu da ga Ukrajina podsjeća na olinjalu njemačku pornoglumicu koja je “spremna prihvatiti svaku količinu i straga i sprijeda”. No, kao odgovor on kaže kako je financirao ukrajinsku vojsku u Donbasu i podržavao Euromajdan, revolucionarni proeuropski pokret koji je srušio proruskog predsjednika Viktora Janukoviča. Fesenko kaže kako je tajna uspjeha Vladimira Zelenskog u razočaranju Ukrajinaca svim političarima na sceni. Podržava ga protestni birački korpus koji odbacuje “tradicionalne” političare.
– Dok on bude izvan dosadašnjih standarda i ponašanja, dotad će mu rasti popularnost – smatra Fesenko. Dodaje kako bi u slučaju pobjede Zelenskog sadašnja politička elita mogla u tili čas skresati njegovu moć. Naime Vrhovna Rada može odmah provesti ustavne promjene koje će mu oduzeti punomoći, a do parlamentarnih izbora još je više od sedam mjeseci (listopad), iako njegova stranka Sluga naroda jako dobro stoji u anketama.
(Jutarnji)