Četvrtak, 2 Januara, 2025

Ko će pomoći građanima Kantona Sarajevo nakon katastrofalnih poplava?

Procjena i saniranje šteta od poplava koje su pogodile Kanton Sarajevo početkom ovog mjeseca još traju, dok građani kojima je vodena bujica uništila sve, čekaju konkretnu pomoć.

Kantonalna Vlada je spremna da hitno reagira, izjavio je resorni ministar Enver Hadžiahmetović. Prema preliminarnim procjenama, u ovom kantonu je poplavljen 341 objekat.

Elmir Karasoftić iz MZ Dobroševići još zbraja štetu od poplava. Sve je uništeno. S petočlanom porodicom sada je podstanar na spratu kod brata. Pokušava spasiti neke stvari, pa ih s porodicom danima suši. I 2014. njegova kuća je bila poplavljena, ali ne u ovoj mjeri. Konkretne pomoći još nema, kaže Elmir, prisjećajući se katastrofalne vodene bujice prije 15-ak dana.

“Voda je nadolazila takvom brzinom da je to neopisivo. Za nekih sat vremena već je voda počela ulaziti u kuću. Ovdje gdje sad stojimo bilo je sigurno neki dva i po metra. Sva četiri vozila su totalno poplavljena. Garaža, peć od centralnog grijanja, sve je bilo pod vodom. Dvadeset godina pravimo nešto, onda ujutro ustaneš nemaš ništa”, priča Karasoftić.

Opštinske komisije imaju rok od 60 dana da završe procjenu štete i dostave ih nadležnoj službi u Kantonu Sarajevo. Kantonalna Vlada je spremna da hitno reaguje, kaže resorni ministar.

“Ja mislim da će Vlada na vanrednoj sjednici u ponedjeljak ili u utorak donijeti tu odluku ali evo koji je to iznos i na koji način, vjerovatno ćete imati tu informaciju u prvoj polovici iduće sedmice”, kazao je Enver Hadžiahmetović, ministar komunalne privrede, infrastrukture i zaštite okoliša KS.

“Općinske službe su dužne da u što kraćem roku izračunaju te štete, da vide s koliko sredstava redovnih iz budžeta i ovih namjenskih mogu pokriti te štete, onaj ostatak što ne mogu poslaće nama zahtjeve, našoj kantonalnoj komisiji. Mislim da bi to moralo ići malo brže”, navodi pomoćnik direktora KUCZ-a Mirsad Medić.

U nekoliko naselja u Kantonu Sarajevo je poplavljen 341 objekat, pokazuju preliminarni rezultati. Uzrok je ljudski faktor. Divlje deponije, izgradnja nasipa bez adekvatne pripreme i kanalisanja toka rijeke.

“Nije do sada zabilježeno da su ovako razorne poplave bile, odnosno da je rijeka Željeznica imala ovoliki vodostaj otkako se radi mjerenje”, podsjeća direktor KUCZ-a KS Dženan Brkanić.

Elmir Karasoftić, kao i njegove komšije od nadležnih traži samo jedno:

“Da nam riješe korito da više ne živimo u strahu. Ja ovu tragediju više ne mogu da podnesem. Ja bih otišao, ali ja zbog svojih roditelja koji su teško bolesni jednostavno ne mogu otići.”

Izvor: BHRT/Hatka Nezirević (H.S.)

Povezane vijesti

Dva miliona KM za sanaciju šteta u okolišu nastalih u poplavama

Foto: N1 Za sanaciju okolišne i komunalne infrastrukture u opštinama i gradovima Federacije Bosne i Hercegovine, koja su početkom oktobra pogodile katastrofalne poplave, biće izdvojeno...

Donja Jablanica ljuta na sve nivoe vlasti, jedino im humanitarne organizacije nude pomoć

Foto: Klix U Donju Jablanicu stiže zima i nestabilne vremenske prilike. Cijelo selo je prekriveno blatom. Ukratko, sablasni su prizori ovoga mjesta. Već dva mjeseca...

Popular Articles