Foto: Ringier
Do održavanja opštih izbora u Republici Srpskoj i BiH ostalo je sedam mjeseci, a vladajuća koalicija i opozicija i dalje „vagaju“ koga bi mogli da istaknu kao kandidate za najvažnije inokosne funkcije.
Kako Srpskainfo saznaje, u opoziciji su prošle sedmice počeli neformalni pregovori oko mogućih zajedničkih kandidata za predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH.
– Nije tajna da se najteži pregovori očekuju oko kandidature za predsjednika Srpske, budući da SDS želi da to bude Branko Blanuša, dok iste ambicije ima i aktuelni gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković – kažu za naš portal izvori iz vrha jedne opozicione stranke.
Blanušinu kandidaturu bi, kako ističu, već danas javno podržali lideri Narodnog fronta i Liste Za pravdu i red, Jelena Trivić i Nebojša Vukanović.
– S druge strane, Stanivukovićeve ambicije za ostatak opozicije sporne su čak i kao kandidata za srpskog člana Predsjedništva BiH – navode naši sagovornici.
Što se vladajuće koalicije tiče, već sada je izvjesno da će SNSD dati svoje kandidate za obje inokosne funkcije. Međutim, još nije poznato koga će lider te stranke, Milorad Dodik, izabrati kao kandidate. Brojni analitičari i dobri poznavaoci ovdašnjih političkih prilika još ranije su ocijenili da Siniša Karan ima minimalne šanse da ponovo dobije kandidaturu za predsjednika Srpske.
– Karan je više bio nekakvo prelazno rješenje. Vjerovatno će doći do nekih ozbiljnijih preslaganja u samom SNSD, uzevši u obzir razne klanove i struje koje tamo postoje – izjavio je za Srpskainfo komunikolog Mladen Bubonjić.
Odlično obaviješteni izvori našeg portala tvrde da nije isključeno da predstojeći izbori donesu i neka „velika iznenađenja“, a to bi, prema njihovim riječima, mogla da bude predsjednička kandidatura donedavnog generalnog direktora UKC Republike Srpske i poslanika u NS RS, Vlade Đajića.
– Otkako je krajem prošle godine smijenjen s funkcije generalnog direktora UKC, kao i predsjednika Gradskog odbora SNSD Banjaluka, sve češće se spekuliše da bi Đajić mogao osnovati svoju političku partiju, a nije isključeno da se kandiduje i za predsjednika Srpske. Đajić u Banjaluci ima značajnu biračku bazu i uživa veliku popularnost – ističu naši sagovornici.
Između ostalog, oni podsjećaju da je prilikom nedavnog svečanog otvaranja novog objekta za onkologiju na UKC, Vlado Đajić od okupljenih građana dobio mnogo veći aplauz i podršku nego lider SNSD, Milorad Dodik.
– SNSD u najvećem gradu Srpske nije imao jačeg kandidata od Đajića, a nakon njegove smjene s mjesta predsjednika GrO stranka se u Banjaluci, najblaže rečeno, nalazi u konfuznom stanju – tvrde izvori Srpskainfo iz banjalučkog SNSD.
Politički analitičar Radomir Nešković smatra da bi eventualna kandidatura Vlade Đajića za predsjednika Republike Srpske, bez ikakve sumnje, nanijela značajnu štetu SNSD i njihovom kandidatu za tu funkciju.
– U tom slučaju SNSD bi imao dva kandidata – zvaničnog stranačkog i Vladu Đajića kao samostalnog kandidata koji bi povukao značajan broj birača SNSD. To bi, takođe, povećalo šanse za pobjedu opozicionog kandidata – kaže Nešković za Srpskainfo.
Kao najveći Đajićev „plus“ on navodi da je donedavni generalni direktor UKC RS „narodni čovjek“, koji, prema njegovim riječima, ima iskrenu komunikaciju s običnim ljudima.
– Đajić nije vrsta političara koji na osnovu političkih teorija manipuliše narodom. On je iskren narodni čovjek koga zbog toga dosta ljudi voli i ima dobru komunikaciju s narodom. Na osnovu toga Đajić i ima podršku, naročito u Banjaluci, a njegovi glasači su iz svih generacija – zaključuje Nešković.
