Pojedini dijelovi zemljišta u “Incelu” u Banjaluci imaju 2. 800 puta više kancerogenog ulja piralen u sebi nego što je dozvoljeno, otkrivaju izvori Srpskainfo.
Tvrde da su imali uvid u prvo vještačenje koje je obavljeno u “Incelu”, a koje je zabrinulo stručnjake.
– Rezultati su doslovno užasni. Na pojedinim mjestima je bilo tolika koncentracija piralena, da to niko nije očekivao – rekao je sagovornik Srpskainfo uključen u istragu oko piralena u Banjaluci.
Prije par mjeseci ekološka inspekcija grada Banjaluka u krugu “Incela” na osam mjesta izuzela je zemljište i testirale ga na pilaren i druge teške metale. Rezultati su potvrdili da je zemljište zagađeno, ali su se rezultati krili od javnosti, zbog težine zagađenosti.
– Rezultati analize su pokazali da na pojedinim mjestima ima 2.800 puta više piralena u zemljištu nego što je dozvoljeno. Najmanja koncentracija je bila oko 50 puta više nego što je dozvoljeno. Kada su u pitanju prosječne vrijednosti piralena, na svim kontrolnim tačkama ga je bilo za oko hiljadu puta više nego što je dozvoljeno, što je užasno i opasno – otkriva izvor Srpskainfo.
Osim kancerogenog piralena, ono što je zabrinulo stručnjake jesu i rezultati vještačnja na opasne metale. Takođe, i ovi rezultati su bili zabrinjavajući.
– Ovo vještačenje je pokazlo da je zemljište u “Incelu” posebno zagađeno olovom. Granična vrijednost za olovo u zemlji iznosi između 50 i 100 u zavisnosti od vrste zemlje, a u “Incelu” ga na pojedinim mjestima ima i za 200 puta više – ističe naš sagovornik.
Kada je u pitanju testiranje na živu i bakar, takođe je potvrđeno da je ovo zemiljište zagađeno sa njima. U prosjeku žive i bakra imao do 20 ili 30 puta više nego što je dozvoljeno.
Direktor Instituta za zaštitu za ekologiju RS Predrag Ilić rekao nam je da je juče održan sastanak upravo oko problema zagađenosti zemljišta i da narednih dana očekuju prve rezultate.
– Nesporno je da je zemljište kontaminirarno, samo sada moramo utvrditi koliko je to otišlo u širinu i dubinu. Do sada smo uzeli uzorke na 44 lokacije i oni su poslani na vještačenje – kaže Ilić za Srpskainfo.
On je dodao da će čim dobiju prve rezultate obavijestiti javnost, ali da će i Grad Banjaluka poduzeti sve potrebne mjere da se ovaj problem riješi, prenosi Srpskainfo.
(BN)
(Foto: Srpskainfo)