Foto: Srna
Svi imaju želje, svi nude rješenja, ali Bosna i Hercegovina u najdubljoj je političkoj krizi od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Kada je izglasana smjena SNSD-ovog Nebojše Radmanovića u Zastupničkom domu državnog parlamenta izgledalo je skoro izvjesno formiranje nove vlasti na nivou BiH, bez SNSD-a. No, sve je stalo na Dnevnom redu Doma naroda kada nije usvojen Izborni zakon, ni smijenjen Nikola Špirić. Danas je nejasno u kojoj koaliciji djeluje HDZ BiH?
Dokument koji priprema opozicija iz Republike Srpske u završnoj je fazi. Najveći dio te platforme evropski je put Bosne i Hercegovine, poseban akcenat na usvajanju dva preostala zakona i imenovanje pregovarača sa Evropskom unijom. No, ono najvažnije biće deblokada institucija i imenovanje ministra sigurnosti BiH. To se može samo ozvaničenjem nove koalicije. Ali – kako?
RUBINA ČENGIĆ, novinarka
Sve djeluje kao da smo zarobljena država nekih loših želja, nekih destruktivnih želja šačice političara koji vrlo obilato zloupotrebljavaju mogućnosti koje imaju.
Iako se čini da SNSD-ovi delegati u Domu naroda smjenom sprečavaju stvaranje nove većine, ipak, presudnu ulogu ima HDZ BiH koji, sudeći po sjednici Vijeća ministara BiH i Doma naroda je uz SNSD. Čini se da HDZ BiH vodi ucjenjivačku politiku više nego što pokušava biti dio nove vlasti i otkočiti procese, dodaje Čengić.
RUBINA ČENGIĆ, novinarka
Gledajući situaciju posljednja dva mjeseca djeluje da se HDZ BiH nekako pojačao svoju desktruktivnost BiH. Mi vidimo nekoliko dramatičnih poteza, recimo u Federalnom parlamentu zaustavljaju usvajanje zakona o gasnoj konekciji dodatnoj na državnom nivou proglašavaju vitalnim nacionalnim interesom smjenu Nikole Špirića.
FARUK KAJTAZ, analitičar iz Mostara
Glavni je igrač HDZ BiH koji ima ključeve vlasti. S druge strane, upravo to HDZ koristi kao mogućnost da bi dobio neke konncesije vezano za Izborni zakon i ja Južnu plinsku interkoenkciju i tu nastaje kuršlus.
Trojka je dovedena u neizlaznu situaciju. Izborni zakon onakakv kakav želi HDZ ne može podržati, jer bi izgubila povjerenje građana i drugih partnera u vlasti. Mandat se bliži kraju i ne smiju dati razlog drugima da ih proglase izdajnicima preko kojih je HDZ dobio, na čemu SDA i DF godinama grade politiku, poručuju analitičari.
MLADEN BUBONJIĆ, politički analitičar
Sve možemo podvesti pod političku trgovinu, kalkulacije i repozicioniranje. HDZ kalkuliše nastoji da istrguje za sebe što više a to je konkretno Izborni zakon što su uijek govorili, nikada nisu to skrivali da teže tome. E sada, a li su stranke Trojke spreme da pristanu na to i da samim tim dodatno fragmentiraju, uslovno rečeno BiH samo da bi izbacili SNSD iz vlasti to je druga stvar.
Ovakvo stanje moglo bi potrajati do narednih izbora. Opozicija nije toliko jaka da izbaci SNSD iz vlasti. Posebno je to nemoguće u Domu naroda.
MLADEN BUBONJIĆ, politički analitičar
Političku situaciju ne vidim da bi se mogla promijeniti zato što SNSD zaista ima gotovo sve adute i gotovo sve ključeve u svojim rukama, ako ništa drugo za opstrukcije.
FARUK KAJTAZ, analitičar iz Mostara
To je jedno političko vrzino kolo iz kojeg se izlazi novim izborima a da li će njih biti, mislim da neće mislim da će se ova vlast kotrljati i valjati još neko vrijeme. Ali je pitanje, i kada se dogode izbori da li će rezultati biti drugačiji.
Rasplet aktuelne krize teško je prognozirati. Novi test je najavljeni sastanak moguće nove koalicije u Banjaluci, čiji bi ishod jasnu sliku pokazao na sjednici Doma naroda. čiji bi ishod jasnu sliku pokazao na sjednici Doma naroda.