Wednesday, November 20, 2024

Kako će se na privredu RS-a odraziti prekid odnosa s Ambasadom SAD-a?

Proteklu sedmicu obilježila je razmjena izjava i saopštenja nakon što je Vlada RS-a odlučila da prekine odnose sa ambasadama SAD-a i Velike Britanije u našoj državi. Iz Ambasade SAD-a izašlo je saopštenje da je ta država uložila više od dvije milijarde dolara u BiH, od čega je oko 638 miliona završilo u RS-u. Nepovoljni politički ambijent mogao bi se odraziti i na privrednu saradnju između SAD-a i BiH.

S jedne strane je promocija u cilju boljeg stranog investiranja, a s druge sukob sa najutjecajnijom globalnom silom. Prema riječima ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca, istraživanja pokazuju da smo poželjno mjesto za investiranje, te da će Ministarstvo podržati pozicioniranje interese privrednika: “Mislim da ovakve politike idu u pravcu naše spremnosti i za globalne izazove i za regionalnu saradnju. I u tom slučaju će Ministarstvo podržati napore institucije RS-a i komorskog sistema.

Samo nekoliko dana ranije Vlada RS-a donijela je odluku da prekida odnose sa Ambasadom SAD-a, a kako stvari stoje, odluku će pratiti i sam Košarac: “Kao i svaki put, poštovat ću stavove institucija RS-a“.

Privrednici kažu da još nisu vidjeli odluku Vlade i da ne znaju šta podrazumijeva, kao ni koje će eventualno posljedice imati zbog toga.

Predsjednik Područne privredne komore Banja Luka Goran Račić ne želi ništa komentarisati: “Kad budem imao tu odluku, onda mogu da kažem kolike će štete ona izazvati za RS – ili neće izazvati. Kad budemo dobili tu odluku, mi smo obavezni da poštujemo odluke nadležnih institucija”.

U međuvremenu, iz Ambasade SAD-a stiže poruka da su oni u RS uložili oko 638 miliona dolara. Kažu, između ostalog, da su u infrastrukturu uložili 113 miliona dolara, te su imali ulaganja u privredni, energetski i socijalni sektor, kao i javnu upravu – SAD su podržale 39 kompanija koje su otvorile više od 800 radnih mjesta, programe garancije za kredite s nekoliko komercijalnih banaka, Agenciju za bankarstvo RS-a.

Iz Ambasade SAD su naveli i da imaju dugogodišnju saradnju sa institucijama tog entiteta, te da će nastaviti da pomažu građanima RS-a kao do sada, ali da neće pomoći režimu koji koristi, kako navode, “autoritarnu taktiku protiv vlastitog naroda”, prenosi Federalna.ba

Povezane vijesti

Minimalac u RS-u – poligon za sukob sindikata i poslodavaca

Foto: Impuls

Prava radnika kao poligon za obračun najmanje dvije strane. Iz primjera u primjer. Sindikati i poslovna zajednica RS-a mjesecima ne mogu da nađu zajednički jezik o minimalnoj plati za narednu godinu. Sindikat traži povećanje minimalca za 150 maraka, poslodavci odlučno - za to nema osnova. Ekonomski parametri inače odavno su u padu. A vlast za sada ne otkriva mnogo. Presjeći će kažu, ako dogovora ubrzo ne bude.

Očekuje li Republiku Srpsku još jedna aribitraža?

Izgradnja solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni mogla bi, umjesto da napuni budžet Srpske, da ga baci u dodatni minus. Prema informacijama u javnosti, ministar Petar Đokić potpisao je već ugovor sa jednim konzorcijumom, iako postoji tužba drugog konzorcijuma zbog nezakonitog dodjeljivanja koncesije. Zbog nepoštovanja procedure, Republika Srpska bi mogla da ostane bez posla ukupne vrijednosti 158 miliona maraka, i još i plati odštetu.

Popular Articles