Južnoafrički ministar za međunarodne odnose i saradnju Ronald Lamol, foto: Dirco/X
JAR je u decembru 2023. godine podnio tužbu protiv Izraela pozivajući se na Konvenciju o sprečavanju genocida iz 1948. godine.
Vlada Južnoafričke Republike (JAR) potvrdila je svoju nepokolebljivost u procesuiranju Izraela pred Međunarodnim sudom pravde (ICC) pod optužbom za počinjenje genocidnih djela u Pojasu Gaze, pri tome ne mareći za diplomatske pritiske koje SAD provodi kako bi je primorao da odustane.
Ministar za međunarodne odnose i saradnju Ronald Lamola je u izjavama za štampu potvrdio da njegova zemlja „neće odustati od ovog slučaja niti će se povući iz pravnog postupka koji je pokrenula pred Međunarodnim sudom pravde“.
„Južnoafrička Republika ne teži tome da udovolji Sjedinjenim Američkim Državama, već da postigne međunarodnu pravdu i ispuni svoje obaveze prema međunarodnom pravu”, dodao je.
U izjavi koju je dao iz New Yorka, gdje je prisustvovao sastancima UN-a, Lamola je ukazao na to da je njegova zemlja bila izložena direktnim i indirektnim pritiscima Vlade SAD-a, ali da se na njih nije osvrtala. Naglasio je da ovaj postupak „nije usmjeren protiv naroda Izraela, već protiv djela za koja se sumnja da dosežu nivo genocida nad civilima u Gazi“.
„Ovo nije simbolično ili političko pitanje, već pitanje principa u odnosu na međunarodno i humanitarno pravo te naših moralnih obaveza“, rekao je.
JAR je u decembru 2023. godine podnio tužbu protiv Izraela pozivajući se na Konvenciju o sprečavanju genocida iz 1948. godine. Optužio je izraelske snage da su počinile teška kršenja ljudskih prava i zločine protiv palestinskog naroda, posebno u tekućem ratu u Pojasu Gaze.
ICC je kasnije izdao privremene naredbe kojima se Izrael obavezuje na poduzimanje hitnih mjera za zaštitu palestinskih civila, što je odluka koja je tada opisana kao „historijska“ iako nije zahtijevala trenutni prekid vatre.
Dvostruki standardi
Stav JAR-a naišao je na jasno nezadovoljstvo Washingtona.
Novine Daily Voice prenijele su od diplomatskih izvora da su Sjedinjene Američke Države „izrazile svoje nezadovoljstvo“ ovim potezom, smatrajući da postupci Pretorije pred ICC-om „štete naporima za mirno rješenje“ te da se koriste „u političke svrhe od strane entiteta koji su protiv Izraela“.
Međutim, Ministarstvo JAR-a za međunarodne odnose i saradnju odbacilo je ove optužbe tvrdeći da se pravni postupak temelji na „čvrstim pravnim i činjeničnim osnovama“ te da je podržan izvještajima međunarodnih organizacija za ljudska prava i tijela UN-a.
Ministarstvo je naglasilo da „pridržavanje međunarodnog prava ne smije biti selektivno“, dodajući da „stavovi nekih globalnih sila odražavaju jasan dvostruki standard kada je riječ o ljudskim pravima u Palestini“.
Ministar Lamola je, također, istakao da stavovi njegove zemlje proizlaze iz njenog historijskog iskustva u borbi protiv aparthejda te da je njena moralna obaveza da stane uz potlačene narode širom svijeta.
Čini se da je Južnoafrička Republika odlučna nastaviti svoju pravnu bitku do kraja uprkos sve većim diplomatskim tenzijama s nekim zapadnim partnerima.
Ministar je izrazio spremnost Vlade JAR-a da pruži dodatne dokaze i svjedočenja u narednoj fazi suđenja, za koju se očekuje da će biti duga i složena.