Wednesday, November 20, 2024

JEDINI UČITELJ U HAŠANIMA Svakog dana putuje 240 kilometara, ali mu zbog đaka ništa nije teško

Mirko Raos, učitelj u Ćopićevim Hašanima, koji živi u Banjaluci, svakog dana od kuće do posla i natrag pređe 240 kilometara.

Da bi nadoknadio troškove, ranije je usput prevozio druge nastavnike, ali je i ta kombinacija propala.

– Neki su dobili premještaj, neki su penzionisani, pa sam ostao jedini na ovoj ruti. Jedini sam učitelj u Hašanima; učim kombinovano odjeljenje: osam đaka, koji pohađaju pet različitih razreda, od prvog do petog. U svakom slučaju, nije mi dosadno – kaže učitelj Mirko.

I prekjuče, na prvi dan škole, mladi učitelj je ustao u šest, spakovao knjige i zadaćnice, a onda pravac: od Dragočaja kod Banjaluke, gdje živi sa porodicom, preko Prijedora, Novog Grada i Krupe na Uni, do škole u Hašanima.

4ucitelj 1

Ipak, nije mu teško, jer voli djecu i svojih osmoro đaka, koji ga svako jutro čekaju u Hašanima, kao i svog sinčića Željka, đaka drugog razreda u OŠ “Desanka Maksimović” u Dragočaju.

– Važno je da je njemu škola blizu, tati kako bude – kaže učitelj Mirko.

Priznaje da mu ponekad dosadi vožnja, pogotovo ako je vrijeme loše, ali nema izbora.

Dok se nije oženio i postao otac ostajao je u Hašanima i po nekoliko dana i spavao kod rođaka, ali otkad je porodični čovjek izbjegava takve kombinacije, osim kad baš mora, ako zapada snijeg.

– Nekoliko puta mi se desilo da zimi, zbog snijega i mećave, sletim sa seoskog puta, ali to nije ništa strašno. Mještani odmah dotrče da učiteljsko vozilo izvuku iz jendeka, a đaci me čekaju  – priča Mirko.

U Hašanima, kaže, nema službenog stana za učitelja, u koji bi se mogao preseliti sa porodicom, a ni uslovi za život u ovom selu nisu bog zna kakvi.

Kao i drugim učiteljima, Ministarstvo prosvjete RS Mirku nadoknađuje troškove za 50 kilometara putovanja u jednom pravcu.

Mirko u Hašanima učiteljuje već 12 godina, i to u školi u kojoj je početkom prošlog vijeka prva slova naučio pisac Branko Ćopić.

Upravo zahvaljujući liku i djelu čuvenog Grmečlije škola je renovirana, pa malobrojni đaci uče u prijatnom ambijentu.

– Nemamo internet, ali imamo lijepe učionice i didaktičku opremu, a to je, uz ljubav prema djeci, najvažnije – kaže Mirko.

Tvrdi da su dječica koju uči bistra i vrijedna, mada se ponekad zbune, jer je odjeljenje kombinovano, pa u isto vrijeme svako uči svoje gradivo.

Mirko kaže da „ono nekadašnje“ poštovanje učitelja i škole, kakvo je u gradovima odavno izumrlo, u Hašanima i danas postoji.

– Roditelji su nam zahvalni, a đaci vole školu, što zbog učenja, što zbog druženja, jer žive na području sa malo djece, pa mnogi vršnjake viđaju samo u školi. Rijetko kasne i još rjeđe izostaju, iako među njima ima i đaka pješaka  – kaže učitelj Mirko.

Milkica Milojević (srpskainfo) 

Povezane vijesti

Branko Ćopić o sebi

Foto: Wikipedia

Čitajući te knjige, bio sam tako uzbuđen i zanesen, tako razigrane mašte da sam sve ono što sam pročitao zamišljao življe nego stvarni svijet oko sebe. Preda mnom su se otkrivali novi nepoznati krajevi, ljudi, životinje. Sve mi se činilo ljepše, bolje i čudesnije nego u običnom životu.

Asistenti potrebni svim učenicima sa poteškoćama, Ministarstvo se ne slaže

Ilustracija

Problemi sa angažmanom asistenata u nastavi u Republici Srpskoj, iz godine u godinu samo se nižu, a svaki početak nastave za učenike i roditelje je stresan i pun neizvijesnosti. Odluka da jedan asistent bude dodijeljen jednog grupi učenika više je nego poguban za djecu sa poteškoćama, i uveliko će se odraziti i na njihov konačan uspjeh. I dok roditelji negoduju, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske ne vidi nikakav problem u tome da jedan asistent radi sa grupom đaka.

Popular Articles